Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. I FSK 417/17
Wyłącznie istniejące przepisy prawa daninowego objęte wątpliwościami co do rozumienia tychże przepisów stwarzają podstawę do zastosowania w ich obszarze interpretacji korzystnej dla podatnika na podstawie art. 2a O.p. Pod regulację tę nie mogą zatem podpadać niedające się usunąć wątpliwości co do innych kwestii niż sama treść danego/konkretnego przepisu (lub przepisów) prawa podatkowego. Z tej perspektywy organ podatkowy ma obowiązek w konkretnej sprawie zastosować art. 2a O.p., ale tylko wtedy, gdy dana treść przepisu wspomnianego prawa - pomimo właściwego zastosowania w stosunku do niej reguł wykładni i wnioskowań prawniczych - cały czas budzi wątpliwości, których nie można usunąć tymi narzędziami prawniczymi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hieronim Sęk (spr.), Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski, Sędzia WSA (del.) Maja Chodacka, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Rozwoju i Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt I SA/Łd 899/16 w sprawie ze skargi K. Spółka Akcyjna z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2016 r. nr 1061-IPTPP3.4512.183.2016.2.MJ w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi, 2) zasądza od K. Spółka Akcyjna z siedzibą w B. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej oraz podmiot ją wnoszący
1.1. Minister Rozwoju i Finansów wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 grudnia 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 899/16.