Wyrok NSA z dnia 9 maja 2019 r., sygn. II FSK 1715/17
Ulgi podatkowe; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodnicząca - Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Bogusław Wolas, Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej U. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 22 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 1202/16 w sprawie ze skargi U. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 14 lipca 2016 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od U. D. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 lutego 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 1202/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę U. D. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku z dnia 14 lipca 2016 r. w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:
Pismem z dnia 16 grudnia 2015 r. skarżąca wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. Skarżąca wskazała, że z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia 21 października 2013 r. określającej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż nie skorzystała ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej: u.p.d.o.f.). Stwierdziła, że aby mogła skorzystać z tego zwolnienia powinna być zameldowana w zbywanej nieruchomości na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą odpłatnego zbycia i złożyć oświadczenie o zamiarze skorzystania z tej ulgi. Skarżąca wyjaśniła, iż przez wiele lat korzystała z usług zmarłego już doradcy podatkowego, który zajmował się jej rozliczeniami podatkowymi od 1998 r. i to jemu przekazała komplet dokumentów związanych ze zbywaną nieruchomością, w tym oświadczenie o skorzystaniu z przedmiotowej ulgi, co potwierdza żona zmarłego doradcy podatkowego. Dlatego, zdaniem skarżącej, zostały spełnione przesłanki zarówno ważnego interesu podatnika jak i interesu publicznego. W ocenie skarżącej sytuacja finansowa jej gospodarstwa domowego nie pozwala na jednorazowo oraz cyklicznie regulowanie należności podatkowej.