Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2019 r., sygn. II FSK 3043/18

Przepis art. 153 P.p.s.a. ma charakter bezwzględnie obowiązujący i wywiera skutki w dwóch płaszczyznach, mianowicie ani organ administracji publicznej, ani sąd administracyjny orzekając ponownie w tej samej sprawie nie mogą pominąć oceny prawnej wyrażonej wcześniej w orzeczeniu. Zasadniczym kryterium legalności decyzji (postanowienia) wydanej w postępowaniu ponowionym wskutek wyroku sądu administracyjnego jest więc zastosowanie się do wyrażonej przez ten sąd oceny prawnej oraz podporządkowanie się wytycznym co do dalszego postępowania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA del. Dariusz Skupień (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2019 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 czerwca 2018 r. sygn. akt I SA/Gl 1399/17 w sprawie ze skargi Wójta Gminy G. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 20 października 2017 r. nr [...] w przedmiocie kosztów egzekucyjnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz Wójta Gminy G. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt)) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 21 czerwca 2018r., sygn. akt I SA/Gl 1399/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, uchylił zaskarżone przez Wójta Gminy G. postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia

20 października 2017r., w przedmiocie kosztów egzekucyjnych.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w S. (dalej: organ egzekucyjny) prowadził postępowanie egzekucyjne wobec K. S.A. na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych w dniu 11 marca 2010r., przez Wójta Gminy G. o numerach od [...] do [...], obejmujące zobowiązanie z tytułu podatku od nieruchomości za poszczególne miesiące 2005r. W dniu 26 marca 2010r., ww. tytuły wykonawcze zostały doręczone zobowiązanemu przez poborcę skarbowego, który pobrał w tym dniu gotówkę i zaliczył ją na koszty egzekucyjne oraz część na należności podatkowe za styczeń 2005r. W dniu 31 marca 2010r., organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności zobowiązanej w K. S.A. Jako podstawę prawną wystawienia w/w tytułów wykonawczych wskazano decyzję z dnia 17 grudnia 2009 r. Decyzją z dnia 21 grudnia 2011 r., organ odwoławczy uchylił decyzję Wójta Gminy G. z dnia 17 grudnia 2009r., będącą podstawą wystawienia przedmiotowych tytułów wykonawczych, a sprawa przekazana została do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Pismem z 8 lutego 2012r. spółka zwróciła się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w S. o wydanie postanowienia w sprawie kosztów egzekucyjnych powstałych w związku z egzekucją prowadzoną w oparciu o ww. tytuły wykonawcze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00