Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 22 czerwca 2018 r., sygn. II OZ 698/18

Odrzucenie skargi

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Barbara Adamiak po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Rady Gminy [...] na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 czerwca 2018 r. sygn. akt II SA/Wa 906/18 o odrzuceniu skargi w sprawie ze skargi Rady Gminy [...] na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie podziału gminy na okręgi wyborcze postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 7 czerwca 2018 r. w sprawie II SA/Wa 906/18 odrzucił skargę Rady Gminy [...] na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z dnia [...] maja 2018 r. nr [...] w przedmiocie podziału gminy na okręgi wyborcze.

W uzasadnieniu wskazano, że z art. 12 ust. 3 ustawy z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz.U. 2018 poz. 130) oraz art. 9 § 1 ustawy Kodeksu wyborczy wynika, że Kodeks wyborczy oraz ustawa z 11 stycznia 2018 r. zawierają odmienną, od generalnie stosowanej, regułę liczenia terminu do dokonania określonej czynności przewidzianej prawem z powodu której decyduje tu bezpośredni wpływ skargi do Sądu. W postępowaniach wyborczych prowadzonych przed organami, przed którymi mają zastosowanie przepisu ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zawarte w nich regulacje dotyczące ustalania zachowania terminu ustępują przepisowi art. 9 § 1 ustawy Kodeks wyborczy. Są to przepisy szczególne, których nie można interpretować w oparciu o normy nie związane z ww. ustawami. Tryb i postępowanie w sprawach wyborczych jest regulacją specjalną i odrębną od trybu wnoszenia skarg przewidzianego w ustawie - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Ratio legis art. 9 § 1 Kodeks wyborczy i art. 12 ust. 1 ustawy z 11 stycznia 2018 r. jest zapewnienie szybkości postępowania w sprawach wyborczych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00