Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 grudnia 2018 r., sygn. I OSK 1654/18

Nieruchomości

 

Dnia 19 grudnia 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska po rozpoznaniu w dniu 19 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 listopada 2017 r. sygn. akt II SA/Kr 972/17 w sprawie ze skarg [...] w K. oraz Gminy Miejskiej K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2017 r., znak: [...] w przedmiocie zwrotu nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 listopada 2017 r. (sygn. akt II SA/Kr 972/17), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie - orzekając na zasadzie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ("p.p.s.a.") i na skutek rozpoznania skarg [...] w K. oraz Gminy Miejskiej K. - uchylił decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] oraz utrzymaną przez nią w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] października 2016 r. nr v w przedmiocie zwrotu nieruchomości.

W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, [...] w K., zarzucił Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię:

- art. 26 ust. 3 w związku z art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, polegającą na przyjęciu, że skoro ustawodawca dopuścił sytuację, w której niezłożenie odwołania w zakresie dotyczącym wywłaszczonej nieruchomości, powoduje wykonanie decyzji w tej części, to oznacza, iż decyzja wydana na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy zawiera dwa autonomiczne rozstrzygnięcia, mogące funkcjonować niezależnie od siebie: w sprawie wywłaszczonej nieruchomości i w sprawie wysokości odszkodowań oraz osoby uprawionej do ich otrzymania oraz zakresu i terminu realizacji obowiązków, o których mowa w art. 21, co w konsekwencji doprowadziło do błędnego przyjęcia, że możliwości rozdzielenia sprawy o zwrot wywłaszczonych nieruchomości, poprzez podział postępowania na część dotyczącą wywłaszczenia oraz na część obejmującą rozliczenia finansowe, podczas gdy z literalnego brzmienia ustawy wynika, że wysokość odszkodowania, osoby uprawnione do jego otrzymania oraz zakres i termin obowiązków, o których mowa w art. 21 określa się w decyzji o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości, co zostało potwierdzone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 maja 2017 r. (sygn. akt: I OSK 2177/15),

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00