Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. II OSK 19/17

Budowlane prawo

 

Dnia 28 listopada 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon sędzia del. WSA Tomasz Świstak (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] spółka z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 21 września 2016 r. sygn. akt II SA/Gd 362/16 w sprawie ze skargi [...] spółka z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody P. z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 21 września 2016 r., sygn. akt II SA/Gd 362/16 oddalił skargę [..] sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Wojewody [..] z dnia [..] maja 2016 r. w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [..] marca 2016 r. Prezydent Miasta G. odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia inwestorowi - [..] sp. z o.o. pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na montażu antenowych konstrukcji wsporczych o wysokości 2,98 m wraz z instalacją radiokomunikacyjną na dachu budynku zlokalizowanego na terenie działki nr [..] położonej w G. przy ul. J.., wskazując, że nie spełnia ona wymagań wynikających z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy [..] w G., rejon S. oraz ulic J. i [..] uchwalonego uchwałą Rady Miasta G. z dnia 25 listopada 2009 r. nr XXXVII/839/09.

Po rozpatrzeniu odwołania spółki od tej decyzji, Wojewoda [..] zaskarżoną decyzją utrzymał w mocy decyzję Prezydenta Miasta G. z dnia [..] marca 2016 r., w pełni zgadzając się z zawartym w niej stanowiskiem, że planowana inwestycja jest niezgodna z zapisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ocenie Wojewody, w przypadku tej konkretnej lokalizacji nie ma w ogóle możliwości realizacji stacji bazowej. Planowana inwestycja zaprojektowana została na dachu istniejącego budynku Akwarium G., którego maksymalna wysokość wynosi 4 kondygnacje i około 16,0 m n.p.p.t. Wysokość ta jest zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który w karcie terenu nr 49 przewidział dla niej przeznaczenie UN,UT - usługi nauki, usługi turystyki - Akwarium G. z usługami towarzyszącymi i w punkcie 6 lit b ustalił dopuszczalną wysokość zabudowy: wysokość elewacji frontowej - do 4 kondygnacji i do 15,0 m, przy czym dopuszczono podwyższenie wysokości zabudowy do 18,0 m pod warunkiem wycofania podwyższonej części w stosunku do linii zabudowy na odległość odpowiadającą co najmniej wielkości podwyższenia. Zgodnie zaś z ustaleniami dopuszcza się lokalizowanie stacji bazowych telefonii komórkowej na dachach budynków nie niższych niż 6 kondygnacji lub 20,0 m, a lokalizacji stacji na obszarze wpisanym do rejestru zabytków lub na budynkach objętych ochroną konserwatorską wymaga zastosowania rozwiązań jak najmniej ingerujących w wygląd obiektu lub zespołu zabytkowego w uzgodnieniu z właściwym konserwatorem zabytków. Dokonana w niniejszej sprawie interpretacja zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie narusza dyspozycji art. 46 ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. nr 106, poz. 675 ze zm.). Obowiązujący na terenie planowanej inwestycji plan nie przewiduje bowiem lokalizacji inwestycji celu publicznego, ale również jej nie zakazuje. Jedynie, w przypadku tej konkretnej działki, budowa stacji bazowej narusza zawarte w tym planie ograniczenie, które wskazuje, że stacje te mogą być realizowane na budynkach o wysokości min. 6 kondygnacji lub 20,0 m. Na obszarze objętym przedmiotowym planem występują jednak tereny, nawet na terenie tej jednostki planistycznej, na których możliwe jest zlokalizowanie stacji bazowych telefonii komórkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00