Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 października 2018 r., sygn. II OSK 2627/16

Ewidencja ludności

 

Dnia 17 października 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Siegień sędzia del. WSA Małgorzata Jarecka (spr.) Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 17 października 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 lipca 2016 r. sygn. akt III SA/Łd 39/16 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. III SA/Łd 39/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę M. K. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] grudnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2015 r., działając na podstawie art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (t.j. Dz. U. z 2015, poz. 388) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania M. K. od decyzji Wójta Gminy A. z dnia [...] października 2015 r. nr [...], orzekającej o wymeldowaniu M. K. (dalej: skarżąca) z pobytu stałego w posesji nr [...], Wojewoda Łódzki utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu Wojewoda wskazał, że dobrowolne opuszczenie lokalu o którym mowa w art. 35 ustawy o ewidencji ludności obejmuje przypadek opuszczenia lokalu na skutek wykonania orzeczonej eksmisji, czy to w sposób dobrowolny, czy też na skutek czynności komorniczych. Orzeczenie eksmisji oznacza bowiem prawny nakaz opuszczenia lokalu i opróżnienia go z rzeczy z chwilą uprawomocnienia się wyroku. W ocenie Wojewody, zarówno uprawnienie do nieruchomości nr [...], jak również prawo przebywania w tejże posesji skarżąca utraciła na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa w Łodzi z dnia 3 lipca 2014 r. sygn. II 1 Co 1215/13, który przysądził na rzecz J. G. prawo własności przedmiotowej nieruchomości i jednocześnie nakazał skarżącej wydanie jej nabywcy. Postanowienie z [...] lipca 2014 r. zostało wykonane poprzez opróżnienie spornej nieruchomości z należących do skarżącej rzeczy, co wynika z protokołu sporządzonego przez komornika sądowego. Mając powyższe na uwadze organ odwoławczy uznał, iż wobec skarżącej spełniona została przesłanka opuszczenia lokalu poprzez wyegzekwowanie przez komornika w imieniu nowego właściciela postanowienia sądu. Organ odwoławczy wskazał, iż M.K. w dniu 22 kwietnia 2015 r. trwale opuściła posesję i nie ma realnych możliwości powrotu do jej miejsca zameldowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00