Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 września 2018 r., sygn. I OSK 986/18

Pomoc społeczna

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Rafał Wolnik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 20 września 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2017 r. sygn. akt I SA/Wa 953/17 w sprawie ze skargi M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie przyznania pomocy w formie odpłatnych usług opiekuńczych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 października 2017 r., sygn. akt I SA/Wa 953/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] kwietnia 2017 r., nr [...], w przedmiocie przyznania pomocy w formie odpłatnych usług opiekuńczych, oddalił skargę.

W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne:

Decyzją z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...], Prezydent [...] przyznał skarżącemu pomoc w formie pełnopłatnych specjalistycznych usług opiekuńczych od [...] stycznia 2017 r. do [...] sierpnia 2017 r., w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Organ I instancji uznał, że wbrew twierdzeniom skarżącego, prowadzi on wspólne gospodarstwo domowe z rodzicami i bratem. Mając to na uwadze ustalono dochód skarżącego uwzględniając jego rentę socjalną w wysokości 644,63 zł, co łącznie z wynagrodzeniem jego rodziców daje dochód w wysokości 11.091,79 zł miesięcznie. W ocenie organu od czasu, gdy wnioskodawca korzysta z tej formy pomocy tj. od 2014 r., prowadzi wspólne z rodzicami gospodarstwo domowe. Fakt, że osiągnął pełnoletność jest bez znaczenia dla uznania, że miałby prowadzić odrębne od rodziców gospodarstwo domowe, skoro z nimi mieszka w jednym domu i nie ponosi kosztów utrzymania lokalu. Ponadto nie jest w pełni samodzielny ze względu na chorobę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00