Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2018 r., sygn. I OSK 849/16

W świetle § 4, 5, 6 rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy związanym z powzięciem informacji o wypadku, jakiemu uległ pracownik, jest powołanie zespołu powypadkowego w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz dokonania kwalifikacji prawnej wypadku. Obowiązujące przepisy nie dopuszczają sytuacji, w której pracodawca byłby zwolniony od wykonania wyżej opisanego obowiązku. Przesłanką takiego zwolnienia nie może być nawet oczywisty brak związku wypadku z pracą.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec (spr.) Sędzia del. WSA Rafał Wolnik Protokolant asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 23 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 2 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 609/15 w sprawie ze skargi G.M. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy [...] z dnia 3 kwietnia 2015 r., nr [...] w przedmiocie zobowiązania do dokonania ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 2 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 609/15 oddalił skargę G.M. na decyzję Okręgowego Inspektora Pracy [...] z dnia 3 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do dokonania ustaleń okoliczności i przyczyn wypadku.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu [...] grudnia 2014 r. Okręgowy Inspektorat Pracy [...] został poinformowany przez Policję o wypadku, który miał miejsce na drodze gminnej w [...]. W toku postępowania Starszy Inspektor Pracy OIP w dniach 31 grudnia 2014 r. oraz 7, 8 i 28 stycznia 2015 r. przeprowadził kontrolę w Zakładzie Handlowo-Usługowym G.M., [...].

Inspektor Pracy Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy [...], w oparciu o wynik w/w kontroli, w dniu 17 lutego 2015 r., na podstawie art. 11 pkt 1, 6 i 6a w zw. z art. 33 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (t.j.: Dz. U. z 2015 r., poz. 640 ze zm., dalej w skrócie "ustawa o PIP"), wydał nakaz nr [...] skierowany do Zakładu Handlowo-Usługowego G.M., w którym nakazał w/w podmiotowi dokonać ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, jakiemu w dniu [...] grudnia 2014 r. w miejscowości [...] uległ J.W. podczas posypywania piaskiem drogi lokalnej przy użyciu rozsiewacza nawozowego, oraz sporządzić na okoliczność tego zdarzenia stosowną dokumentację wypadkową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00