Wyrok NSA z dnia 6 marca 2018 r., sygn. II OSK 3262/17
Przewidziana w art. 20 ust. 1 ustawy o referendum lokalnym skarga na niedotrzymanie przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego terminu określonego w art. 18 tej ustawy nie jest skarga na bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenia postępowania, o której mowa w art. 119 pkt 4 p.p.s.a.
Rozpoznanie sprawy, wbrew przepisom prawa, na posiedzeniu niejawnym zamiast na rozprawie powoduje, że strony są pozbawione możności obrony swych praw.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka /spr./ sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej inicjatora referendum reprezentowanego przez E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 19 października 2017 r. sygn. akt II SAB/Rz 129/17 w sprawie ze skargi inicjatora referendum reprezentowanego przez E. K. na niedotrzymanie przez Radę Gminy K. terminu podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Gminy K. na rzecz E. K. kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 19 października 2017 r., sygn. akt II SAB/Rz 129/17, wydanym na posiedzeniu niejawnym, rozpoznając skargę inicjatora referendum lokalnego ("grupy co najmniej 15 obywateli") reprezentowanego przez E. K. na niedotrzymanie przez Radę Gminy K. terminu podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego połączenia gminy K. z gminą Miasta R., odrzucił wniosek o przeprowadzenie referendum.