Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1024/16

Nie ulega wątpliwości, że za remont nie mogą zostać uznane roboty budowlane polegające na rozbiórce istniejącego obiektu budowlanego i budowie obiektu nowego, nawet gdy budowa polega na odbudowie obiektu istniejącego z ewentualnym wykorzystaniem materiałów pozostałych po rozbiórce obiektu dotychczasowego.

Teza od Redakcji

 

Dnia 15 lutego 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie: sędzia NSA Roman Hauser (spr.) sędzia del. WSA Jolanta Górska Protokolant: starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 1211/15 w sprawie ze skargi J. S. na postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie wykonania zastępczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Kr 1211/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (dalej WSA albo sąd I instancji) oddalił skargę J. S. (dalej inwestor, zobowiązany albo skarżący) na postanowienie Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z [...] lipca 2015 r., nr [...], znak: [...] (dalej postanowienie z [...] lipca 2015 r.), wydane w przedmiocie zastosowania środka egzekucji administracyjnej w postaci wykonania zastępczego.

Wyrok został wydany w następującym stanie prawnym i faktycznym sprawy:

Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (dalej PINB albo organ egzekucyjny) z [...] listopada 2009 r., znak: [...] (dalej decyzja z [...] listopada 2009 r.), utrzymaną w mocy decyzją Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie (dalej MWINB) z [...] grudnia 2010 r. znak: [...] (dalej decyzja z [...] grudnia 2010 r.), nakazano inwestorowi dokonanie rozbiórki ogrodzenia o długości 28,90 m, składającego się z ciągłej podmurówki betonowej o wysokości ok. 20 cm ponad powierzchnię gruntu, na której znajdują się słupki żelbetowe o przekroju 28 x 28 cm obłożone białym kamieniem, zlokalizowanego na terenie działki nr [...], położonej w [...] od strony drogi gminnej w odległości 2 metrów od jej krawędzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00