Wyrok NSA z dnia 9 października 2018 r., sygn. II GSK 1265/18
Aplikacje prawnicze
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 25 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 1 lutego 2018 r. sygn. akt II SAB/Sz 161/17 w sprawie ze skargi W. S. na bezczynność Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. w przedmiocie podjęcia uchwały oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 1 lutego 2018r., sygn. akt II SAB/Sz 161/17 zobowiązał Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. (w skrócie: ROIRP, Rada, organ) do rozpoznania wniosku W. S. (dalej: wnioskodawca, zainteresowany, skarżący) z [...] sierpnia 2017 r. o zwolnienie w całości z opłaty rocznej za szkolenie w terminie 30 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku; stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa i oddalił wnioski skarżącego o wymierzenie ROIRP grzywny oraz przyznanie mu sumy pieniężnej.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Pismem z dnia [...] sierpnia 2017 r., nadesłanym drogą internetową i uzupełnionym o podpis w dniu [...] października 2017 r., W. S., powołując się na § 1 ust. 1 uchwały Nr 43/VIII/2011 Krajowej Rady Radców Prawnych z dnia 21 maja 2011 r. w sprawie zasad zwalniania aplikantów radcowskich z całości albo części opłaty rocznej, odraczania terminu jej płatności oraz rozkładania jej na raty (dalej: uchwała KRRP Nr 43/VIII/2011), zwrócił się do Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w S. o zwolnienie w całości z opłaty rocznej za szkolenie, ewentualnie o zwolnienie z części tej opłaty w stopniu najwyższym z możliwych.
W dniu [...] listopada 2017 r. zainteresowany wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na bezczynność ROIRP w przedmiocie podjęcia uchwały w sprawie złożonego przez niego wniosku o zwolnienie z opłaty rocznej. W przypadku braku uwzględnienia skargi przez organ w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania skarżący wystąpił o: orzeczenie o istnieniu uprawnienia, gdyż pozwala na to charakter sprawy oraz niebudzące uzasadnionych wątpliwości okoliczności jej stanu faktycznego i prawnego; stwierdzenie, że ROIRP dopuściła się bezczynności z rażącym naruszeniem prawa; wymierzenie organowi grzywny w maksymalnej wysokości przewidzianej prawem oraz o przyznanie na jego rzecz od ROIRP sumy pieniężnej w maksymalnej wysokości przewidzianej prawem.