Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2018 r., sygn. I GSK 23/16
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Stukan-Pytlowany (spr.) Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Piotr Pietrasz Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Toruniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 9 września 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 649/15 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od Syndyka Masy Upadłości W. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 9 września 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 649/15 po rozpoznaniu skargi W. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] kwietnia 2015 r. w przedmiocie podatku akcyzowego uchylił zaskarżoną decyzję, zasądził od organu na rzecz strony zwrot kosztów postępowania oraz umorzył postępowanie o wstrzymanie wykonania przedmiotowej decyzji.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
Naczelnik Urzędu Celnego w T. decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r. określił W. K. - dalej: strona lub podatnik - wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki Volkswagen Touron, nr nadwozia [...], poj. silnika 1896 cm3, rok produkcji 2008, w kwocie 908 zł. Organ stwierdził, że podstawowym przeznaczeniem samochodu w dniu jego nabycia był przewóz osób.
Orzekając na skutek odwołania strony Dyrektor Izby Celnej w T. decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu organ odwoławczy podniósł, że pojazd jest samochodem osobowym. Świadczą o tym cechy identyfikacyjne tego pojazdu, które są tożsame z wymienionymi w wyjaśnieniach do Taryfy Celnej odnoszącymi się do pojazdów klasyfikowanych do kodu CN 8703. Za przyjętą klasyfikacją pojazdu przemawiają nadto okoliczności ustalone w trakcie oględzin samochodu, zeznania świadka oraz dokumenty zgromadzone w toku postępowania. Dokonane zmiany przedmiotowego samochodu pozbawiły pojazd pewnych cech charakterystycznych dla samochodów osobowych, jednak zmiany te miały charakter nietrwały i nie pozbawiły pojazdu jego zasadniczego przeznaczenia do przewozu osób, albowiem posiadają charakter odwracalny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right