Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2018 r., sygn. I GSK 801/18
Egzekucyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 13 stycznia 2016 r. sygn. akt I SA/Gl 792/15 w sprawie ze skargi J. K. na postanowienie Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie stanowiska wierzyciela wobec zarzutów zgłoszonych w postępowaniu egzekucyjnym 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. K. na rzecz Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 stycznia 2016r., sygn. akt I SA/Gl 792/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę J. K. na postanowienie Poczty Polskiej S.A. Centrum Obsługi Finansowej w Katowicach z dnia [...] maja 2015r. w przedmiocie stanowiska wierzyciela w sprawie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym.
Przedstawiając przyjęty za podstawę wyroku stan sprawy - Sąd I instancji wskazał, że zobowiązany złożył zarzuty w postępowaniu egzekucyjnym, zarzucając naruszenie art. 33 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz. U. z 2014r. poz. 1619 ze zm.), zwanej u.p.e.a., poprzez prowadzenie egzekucji pomimo nieistnienia obowiązku oraz art. 33 § 1 pkt 4 (błędnie wskazanego jako pkt 1) u.p.e.a. poprzez prowadzenie egzekucji pomimo błędu co do osoby zobowiązanego. W uzasadnieniu podniósł, że prowadzona egzekucja dotyczy opłat za abonament RTV za okres od stycznia 2009r. do marca 2014r. podczas gdy zobowiązany od maja 2008r. nie posiadał odbiornika radiofonicznego ani telewizyjnego. Wskazał, że posiadany przez niego odbiornik telewizyjny popsuł się. Uznając te zarzuty za bezzasadne postanowieniem z dnia [...] stycznia 2015r. wierzyciel - Poczta Polska SA wskazał, że zobowiązany w dniu [...] grudnia 1982r. zgłosił rejestrację odbiorników TV na swoje imię i nazwisko, wskazując oraz podając adres zamieszkania. W oparciu o to zgłoszenie zostały wydane zobowiązanemu kolejne książeczki opłat TV. Wierzyciel stwierdził, że rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 25 września 2007r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (Dz. U. z 2007r. nr 187, poz. 1342), zwanym rozporządzeniem z 2007r., Poczta Polska została zobowiązana do nadania z urzędu posiadaczom imiennych książeczek radiofonicznych (w terminie dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia) indywidualnych numerów identyfikacyjnych i powiadomienia użytkowników o wprowadzonej zmianie, przy czym prawodawca nie posłużył się pojęciem "doręczenia" a jedynie "zawiadomienia". Tym samym poprzez przesłanie zawiadomień przez Pocztę Polską obowiązek ten należało uznać za wypełniony. Wierzyciel podniósł, że zawiadomienie o nadaniu zobowiązanemu indywidualnego numeru identyfikacyjnego abonenta o nr [...] wraz ze spersonalizowanymi blankietami wpłat zostało wysłane w dniu [...] września 2008r. i nie odnotowano zwrotu wysłanej korespondencji. Wierzyciel nie dysponuje dokumentem, który stanowiłby o zgłoszeniu przez zobowiązanego w urzędzie pocztowym wyrejestrowania odbiorników TV, co oznacza, że zobowiązany nie dokonał skutecznego prawnie ich wyrejestrowania i jest zobowiązany do uiszczenia opłat abonamentowych, a wystawione na niego tytuły wykonawcze są prawidłowe. Ponadto wskazał, że osoby, które dokonały rejestracji odbiorników pozostali abonamentami zobowiązanymi do uiszczania opłat, o ile nie wyrejestrowali oni odbiorników lub są osobami zwolnionymi. Jednocześnie na podstawie obowiązujących przepisów nie anulowano wniosków rejestracyjnych, a wyłącznie imienne książeczki opłat zastąpiono indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi.