Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2018 r., sygn. I GSK 898/16

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Monika Tutak-Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej N. Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 grudnia 2015 r. sygn. akt III SA/Kr 799/15 w sprawie ze skarg N. Sp. z o.o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] maja 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżone decyzje; 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. na rzecz N. Sp. z o.o. w K. 12.632 (dwanaście tysięcy sześćset trzydzieści dwa) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 24 listopada 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi N. Sp. z o.o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z [...] maja 2015 r. nr: [...] i [...] w przedmiocie określenia kwot wynikających z długu celnego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniach [...] i [...] sierpnia 2011 r. firma [A.] Sp. z o.o. w K., korzystając z pozwolenia na stosowanie procedur uproszczonych, zgłosiła na rzecz firmy N. Sp. z o.o. w K. do procedury dopuszczenia do obrotu towar - "Śruby ze stali węglowej, ocynkowane", poprzez dokonanie wpisu do ewidencji zgodnie z art. 76 ust. 1 lit. c/ WKC. Na podstawie załączonych do zgłoszeń świadectw pochodzenia FORM A: nr [...] z [...] lipca 2011 r. i nr [...] z [...] czerwca 2011 r. zgłaszający zastosował stawkę celną preferencyjną w wysokości 0% dla towarów pochodzących z Indonezji, przyjętą jednostronnie przez Wspólnotę wobec niektórych państw, grup państw lub terytoriów, w ramach Generalnego Systemu Preferencji (GSP). Towar został zaklasyfikowany do kodu 7318159098 Wspólnej Taryfy Celnej.

Zgłoszenia następnie zostały zweryfikowane po przekazaniu przez Dyrektora Izby Celnej w Krakowie Uzgodnionego Protokołu z [...] lutego 2013 r. "Misja współpracy administracyjnej UE, celem ustalenia pochodzenia artykułów złącznych innych niż wykonane ze stali nierdzewnej eksportowanych z Indonezji do UE". W Protokole stwierdzono, że wystawione przez [C.] świadectwa pochodzenia FORM A: nr [...] i nr [...] nie są zgodne z regułami pochodzenia GSP i jako nieprawidłowe zostały cofnięte przez Dyrekcję Ułatwień Importowych i Eksportowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00