Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2018 r., sygn. I GSK 177/16

Podatek akcyzowy

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. NSA Anna Apollo Protokolant Iwona Rzucidło-Grochowska po rozpoznaniu w dniu 11 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 2499/14 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 900 (dziewięćset) zł tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 sierpnia 2015 r., V SA/Wa 2499/14 oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Naczelnik Urzędu Celnego w P. wszczął z urzędu wobec skarżącej postępowanie podatkowe w sprawie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego marki [...], rok produkcji [...], po przeprowadzeniu którego decyzją z [...] maja 2014 r. określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego wskazanego samochodu osobowego w wysokości 12.506 zł.

Utrzymując w mocy decyzję organu I instancji Dyrektor IC wskazał, że istotą sporu pomiędzy skarżącą a organami podatkowymi jest ustalenie, czy nabyty wewnątrzwspólnotowo pojazd jest samochodem przeznaczonym zasadniczo do przewozu osób (klasyfikowanym do pozycji HS 8703, zgodnie ze stanowiskiem organów), czy też samochodem ciężarowym (pozycja HS 8704, jak twierdzi skarżąca), który nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Organ wskazał, że [...] czerwca 2007 r. pojazd został dopuszczony do ruchu (zarejestrowany) na terytorium Niemiec po raz pierwszy jako samochód osobowy. W dniu [...] marca 2012 r. dokonano przerejestrowania pojazdu w Niemczech. W polu "22" Teil I wskazano, że w samochodzie tym wbudowano kratę grodziową za siedzeniem kierowcy i pasażera zamontowano podłogę załadunkową mocowanie haka holowniczego. Jednocześnie zaznaczono w polu "S.l", że w dniu jego ponownej rejestracji w Niemczech posiadał dwa miejsca siedzące, czyli przed ponowną rejestracją przedmiotowego samochodu w Niemczech dokonano zmian w jego wyposażeniu, skutkujących zmianą kategoryzacji na samochód ciężarowy, jednak tylko w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Zmiana wyposażenia w dniu [...] marca 2012 r., która spowodowała zmianę kategoryzacji w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, nie wpłynęła jednak na ogólny wygląd i ogół cech pojazdu poza ograniczeniem liczby miejsc siedzących, wstawieniem przegrody i zamontowaniem podłogi załadunkowej. W kraju samochód [...] przeszedł badania techniczne, zakończone wydaniem zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu [...] marca 2012 r., zgodnie z którym pojazd dla potrzeb ruchu drogowego został oznaczony przez uprawnionego diagnostę jako dwumiejscowy "samochód ciężarowy". Taki stan rzeczy jest zgodny z informacjami zawartymi w niemieckich dokumentach rejestracyjnych. Dyrektor IC zauważył jednak, że w rozumieniu przepisów homologacyjnych dla potrzeb ruchu drogowego, właściwych w dniu dokonania rejestracji w Niemczech, samochód od dnia jego produkcji, poprzez rejestrację w Niemczech, był zaprojektowany i zbudowany do przewozu osób. Oględziny tego pojazdu wskazują, że stan pojazdu pod względem ogólnego wyglądu i ogółu cech odpowiadał temu nadanemu na etapie produkcji. Dokonana zmiana nie ma trwałego i nieodwracalnego charakteru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00