Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2018 r., sygn. I GSK 656/16
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek Protokolant Anna Wojtowicz-Hess po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1731/15 w sprawie ze skargi I. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] czerwca 2015 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku akcyzowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od I. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. kwotę 1000 (jeden tysiąc) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 11 grudnia 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1731/15 oddalił skargę I. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] czerwca 2015 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
I. K. prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą A. (dalej: strona, skarżąca, podatnik) złożyła do Naczelnika Urzędu Celnego w K. wniosek o stwierdzenie nadpłaty i zwrot uiszczonego podatku akcyzowego za rok 2006 r. jako nienależnie pobranego. W uzasadnieniu wskazała, że w 2006 r. uiszczała podatek akcyzowy w wysokościach określonych w składanych deklaracjach uproszczonych dotyczących nabycia wewnątrzwspólnotowego olejów smarowych silnikowych o kodach CN 2710 19 81, który to olej wykorzystywany był w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów innych niż opałowe lub napędowe. Do wniosku dołączyła kserokopie uproszczonych deklaracji AKC-U dotyczące nabycia wewnątrzwspólnotowego za wnioskowany okres. Według skarżącej zapłacony podatek był nienależny, bowiem w świetle unijnych regulacji podatku akcyzowego nabycie wewnątrzwspólnotowe olejów smarowych przeznaczonych dla celów innych niż opałowe i napędowe nie podlegało opodatkowaniu zharmonizowanym podatkiem akcyzowym, a zgodnie z orzecznictwem obowiązuje zasada pierwszeństwa prawa unijnego nad krajowym.