Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2018 r., sygn. I GSK 82/16
Obowiązek uiszczenia opłaty paliwowej jest konsekwencją uznania danego podmiotu na gruncie podatku akcyzowego za podatnika podatku akcyzowego, a tym samym elementy konstrukcyjne opłaty paliwowej, tj. podmiot, przedmiot czy moment powstania obowiązku, są determinowane przez tożsame elementy konstrukcyjne podatku akcyzowego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 października 2015 r. sygn. akt III SA/Po 887/15 w sprawie ze skargi P. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2013 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 28 października 2015 r. oddalił skargę P. D. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z [...] lutego 2013 r. w przedmiocie określenia zobowiązania w opłacie paliwowej za kwiecień 2008 roku.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:
W wyniku przeprowadzonego przez Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu postępowania kontrolnego w zakresie podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej u skarżącego - P. D. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą Firma Handlowa D. - ustalono, że w kontrolowanym okresie tj. od stycznia 2007 r. do grudnia 2008 r. dokonał on nabycia wyrobów akcyzowych w postaci oleju napędowego, od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości.
Wobec powyższego, decyzją z [...] marca 2011 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Poznaniu, określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za okresy rozliczeniowe od stycznia do czerwca 2008 r., w tym za miesiąc kwiecień 2008 r. od 257 054 l. oleju napędowego w wysokości 303.324 zł.