Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. I FSK 126/17

Normy art. 15 ust. 4 i 5 ustawy o VAT należy tak rozumieć, że w przypadku prowadzenia przez małżeństwo wyłącznie gospodarstwa rolnego lub innej działalności rolniczej, jeżeli jeden z małżonków dokonał już zgłoszenia rejestracyjnego jako podatnik VAT czynny, drugi z małżonków może być podatnikiem VAT czynnym jedynie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wykraczającej poza zakres przedmiotowy działalności rolniczej określony w art. 2 pkt 15 ustawy o VAT.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Danuta Oleś, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 12 grudnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 1884/15 w sprawie ze skargi E.J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2015 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia 2010 r. do czerwca 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. J. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 4050 (słownie: cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 17 sierpnia 2016 r., sygn. akt III SA/Wa 1884/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. J. (dalej: "skarżąca" lub "podatniczka") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 maja 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od sierpnia 2010 r. do czerwca 2014 r.

Sąd zgodził się bowiem ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe, że w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011r., nr 177, poz. 1054 ze zm.; zwanej dalej - "ustawą o VAT"), zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych. Skoro więc wcześniej małżonek skarżącej, zarejestrował się w imieniu całego gospodarstwa rolnego (będącego współwłasnością), jako czynny podatnik VAT, to skarżąca nie mogła już świadcząc także usługi rolnicze, zarejestrować się, jako podatnik VAT i zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT. Jej działalność będąca także działalnością rolniczą prowadzoną w ramach tego samego gospodarstwa, nie była bowiem odrębną od prowadzenia gospodarstwa działalnością gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00