Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 września 2018 r., sygn. I FSK 1845/16

Zasada swobodnej oceny dowodów, polega na tym, że organ podatkowy nie jest związany jakimikolwiek regułami dowodowymi, ocenia wiarygodność poszczególnych dowodów na podstawie własnego przekonania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Izabela Najda - Ossowska, Sędzia del. WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 28 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Go 184/16 w sprawie ze skargi C. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 30 marca 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2009 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 lipca 2016 r., sygn. akt I SA/Go 184/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp., w oparciu o przepisy art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., w skrócie - "p.p.s.a."), oddalił skargę C. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze z dnia 30 marca 2016 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2009 r.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że wymienioną decyzją, podjętą w wyniku wniesionego przez stronę odwołania, Dyrektor Izby Skarbowej w Zielonej Górze utrzymał w mocy decyzję wydaną w tej sprawie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w M. w dniu 17 listopada 2015 r.

Organ pierwszej instancji stwierdził, że faktury VAT dotyczące robót budowlanych wystawione w roku 2009 przez R. K. (firma [...]) na rzecz C.K. były fakturami pustymi, co wynika między innymi z decyzji wydanej wobec R. K. w trybie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej - "u.p.t.u."). Stronie nie przysługiwało również odliczenie podatku naliczonego z faktur dotyczących budowy wiaty garażowej, albowiem nabycie nie dotyczyło czynności opodatkowanych. Ponadto organ podatkowy uznał, ze wpłaty dokonane na rachunek bankowy podatnika dokonane przez A.B., a także wpłaty opisane w przelewie jako "DWP" dotyczyły wykonania usług, co uzasadniało ich opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00