Wyrok NSA z dnia 5 września 2018 r., sygn. II FSK 2625/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia WSA del. Cezary Koziński (sprawozdawca), Protokolant Joanna Legieć, po rozpoznaniu w dniu 5 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Sz 337/16 w sprawie ze skargi J.A. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego upoważnienia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2015 r. nr ITPB1/4511-942/15/MW w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J.A. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 24 maja 2016 r. o sygn. akt I SA/Sz 337/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę J.A. (dalej: "skarżący", "wnioskodawca") na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (działającego z upoważnienia Ministra Finansów) z dnia 7 grudnia 2015 r. w przedmiocie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, iż skarżący w dniu 8 września 2015 r. złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Opisując we wniosku zdarzenie przyszłe wskazał, że jest osobą fizyczną, posiada obywatelstwo polskie, w Polsce ma miejsce zamieszkania oraz pobytu, jest polskim rezydentem podatkowym. Począwszy od dnia 1 lutego 2011 r. osiąga przychody ze spółki osobowej prowadzącej dział specjalny produkcji rolnej (chów i hodowla zwierząt futerkowych). Działalność ta prowadzona jest począwszy od 9 lutego 2015 r. w formie spółki jawnej, której jest wspólnikiem wraz z belgijskim rezydentem podatkowym (łącznie dwóch wspólników spółki jawnej). Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki komandytowej, w której skarżący był komandytariuszem. Zgodnie z treścią umowy Spółki jawnej rok obrotowy w spółce rozpoczyna się 1 maja każdego roku kalendarzowego i kończy 30 kwietnia następującego po nim roku, z zastrzeżeniem, iż za pierwszy po zmianie rok obrotowy uważa się okres od dnia 1 stycznia 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. Rok obrotowy, który trwa aktualnie, zakończy się dla spółki jawnej w dniu 30 kwietnia 2016 r.