Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1093/16

Weryfikacja jakości zakupionego produktu, jakkolwiek nie świadczy o jego faktycznym dostawcy, stanowi jednakże element wpływający na ocenę zachowania nabywcy z punktu widzenia istnienia po jego stronie należytej staranności w kontaktach handlowych z wystawcą faktur.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Ewa Rojek, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "A." sp. j. M. S., W. S. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 stycznia 2016 r. sygn. akt I SA/Bd 903/15 w sprawie ze skargi "A." sp. j. M. S., W. S. w T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 30 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług od stycznia do grudnia 2008 r.

1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy,

2) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. na rzecz "A." sp. j. M. S., W. S. w T. kwotę 15.327 (słownie: piętnaście tysięcy trzysta dwadzieścia siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna "A." sp. j. M. S., W. S. w T. dotyczy wyroku z 27 stycznia 2016 r., w sprawie o sygn. akt I SA/Bd 903/15. W orzeczeniu tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, ze zm., obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 1369, ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę spółki na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z 30 lipca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do grudnia 2008 r.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu faktycznego sprawy wynikało, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B., po ponownym rozpatrzeniu sprawy na skutek uchylenia jego wcześniejszej decyzji przez organ odwoławczy, decyzją z 20 kwietnia 2015 r. określił skarżącej zobowiązania w podatku od towarów i usług za wskazane wyżej okresy rozliczeniowe w kwotach odmiennych od zadeklarowanych. Zdaniem organu, dokonując odliczenia podatku naliczonego z części zakwestionowanych faktur, dotyczących nabycia przez spółkę granulatu srebra, na których jako wystawca widnieje firma A., strona wypełniła hipotezę art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., obecnie Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, ze zm.), zwanej dalej "u.p.t.u.". Faktury nie odzwierciedlały bowiem rzeczywistych zdarzeń gospodarczych między wskazanymi na nich podmiotami. Organ uznał jednocześnie, że wspólnicy spółki mieli świadomość fikcyjnego charakteru wykazanych transakcji i zdawali sobie sprawę, iż to nie J. S. - właściciel firmy A. - był faktycznym dostawcą blisko 700 kg granulatu srebra.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00