Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2018 r., sygn. I FSK 1221/16

W sytuacji, gdy przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe nie są wystarczające do wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego, których dotyczył wniosek, to zasadne jest wezwanie wystosowane przez organ interpretacyjny do doprecyzowania wniosku w zakresie podanego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Mirella Łent, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 1710/15 w sprawie ze skargi J. S. na postanowienie Ministra Finansów (obecnie Szef Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 9 września 2015 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia

1) oddala skargę kasacyjną,

2) zasądza od J. S. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z 19 stycznia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 1710/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. S. - Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w W. (dalej skarżący) na postanowienie Ministra Finansów z 9 września 2015 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

2. Przedstawiony przez sąd I instancji przebieg postępowania

2.1. Skarżący wystąpił o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku z 27 kwietnia 2015 r. (uzupełnionym 30 lipca 215 r.), wskazał, że jako komornik sądowy prowadzi przeciwko dłużnikowi Z. R. postępowanie egzekucyjne, w którym skierowano egzekucję do ½ niewydzielonej części nieruchomości, a także podał ustalone w toku dotychczasowych czynności egzekucyjnych informacje dotyczące stanu tej nieruchomości (nieruchomość położona jest w P., składa się z działki o nr [...] o pow. 950 m2, zabudowanej budynkiem mieszkalnym z częścią usługowo-handlową. Na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego z dnia 10 czerwca 2008 r. dłużnik sprzedał ½ części nieruchomości D. U. M.-S., powyższa transakcja, zgodnie z oświadczeniem złożonym przez dłużnika w akcie notarialnym, nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Komornik nie posiada informacji, czy transakcja nabycia nieruchomości, o której mowa we wniosku, była udokumentowana fakturą VAT, czy była opodatkowana podatkiem VAT oraz czy dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie posiada również informacji, w jaki sposób budynek był wykorzystywany przez dłużnika od momentu nabycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00