Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 13 lutego 2018 r., sygn. II FSK 219/16
Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia WSA del. Kazimierz Maczewski, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 13 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 września 2015 r. sygn. akt I SA/Gd 1032/15 w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2015 r. nr ITPB3/423-606a/14/PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 30 września 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1032/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie ze skargi B. S.A. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 4 marca 2015 r. nr ITPB3/423-606a/14/PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną i zasądził zwrot kosztów postępowania.
I.2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że Spółka złożyła 22 grudnia 2014 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wytwarzaniem oprogramowania. Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie zarządzania wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych oraz windykacji wierzytelności na zlecenie podmiotów zewnętrznych. Spółka wykorzystuje oprogramowanie operacyjne do ewidencji wszystkich zdarzeń dotyczących obsługiwanych wierzytelności. Spółka podjęła decyzję o samodzielnym wytworzeniu nowego oprogramowania. Możliwe jest również podjęcie decyzji o sprzedaży oprogramowania innym podmiotom. Wszystkie działania, analizy podejmowane przez Spółkę przed podjęciem decyzji o wytworzeniu oprogramowania zostały zakwalifikowane jako prace badawcze i obciążyły koszty działalności, zgodnie z datą ich poniesienia. Od momentu podjęcia uchwały przez Zarząd Spółki o przystąpieniu do realizacji wytworzenia oprogramowania koszty związane z realizacją projektu Spółka kwalifikuje dla celów bilansowych jako prace rozwojowe i aktywuje je do momentu przyjęcia oprogramowania do użytkowania jako aktywa niematerialne wytworzone we własnym zakresie. Zgodnie ze stosowanymi przez Spółkę Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej "MSSF", w tym w szczególności zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości 38: "Aktywa niematerialne" ("MSR 38"), ze względu na spełnienie odpowiednich kryteriów, po przyjęciu oprogramowania do użytkowania stanowić ono będzie dla Spółki składnik aktywów niematerialnych, podlegający amortyzacji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right