Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2018 r., sygn. II FSK 1390/16
Organ kontroli skarbowej może na podstawie art. 7c ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej żądać udostępnienia mu informacji dotyczących podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (w zakresie w jakim informacje pozostają w bezpośrednim związku ze zdarzeniami mającymi wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego) nie tylko wówczas, gdy już posiada informacje o powstaniu zobowiązania podatkowego, ale również, a nawet przede wszystkim, w celu sprawdzenia, czy dane podmioty nie uchylają się od obowiązków podatkowych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek (sprawozdawca), Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 stycznia 2016 r. sygn. akt III SA/Wa 546/15 w sprawie ze skargi N. na postanowienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia 23 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia informacji niezbędnych do realizacji zadań kontroli skarbowej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od N. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 360 (słownie: trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 stycznia 2016r., sygn. akt III SA/Wa 546/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Narodowego Banku Polskiego (dalej: NBP lub strona skarżąca) na postanowienie Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej (dalej: GIKS lub organ odwoławczy) z dnia 23 grudnia 2014r., w przedmiocie udzielenia informacji niezbędnych do realizacji zadań kontroli skarbowej.