Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 1392/16
Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Sp. z o.o. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 marca 2016 r. sygn. akt I SA/Po 2446/15 w sprawie ze skargi M. Sp. z o.o. w P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu) z dnia 28 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżone postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 października 2015 r. nr [...] oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego P. z dnia 17 lipca 2015 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu na rzecz M. Sp. z o.o. w P. kwotę 917 (słownie: dziewięćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 marca 2016 r., sygn. akt I SA/Po 2446/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę M. Sp. z o.o. w P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 28 października 2015 r. o nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Z uzasadnienia powyższego orzeczenia wynika, że Naczelnik Urzędu Skarbowego P. postanowieniem z dnia 17 lipca 2015 r. nr [...] przedłużył spółce - na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) w zw. z art. 274b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) - termin dokonania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, wynikającej z deklaracji dla podatku od towarów i usług za czerwiec 2015 r. do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatkowego za ten miesiąc. Przedmiotowe postanowienie zostało wydane w trybie czynności sprawdzających. Organ wskazał, że spółka została zarejestrowana w czerwcu 2015 r. i w tym samym miesiącu dokonała dwóch wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów o znacznej wartości 1.133.259 zł na rzecz kontrahenta ze Słowacji - firmy P.s.r.o., których przedmiotem była kawa oraz artykuły elektryczne. Bardzo krótki okres prowadzenia działalności gospodarczej, rodzaj dokonywanych transakcji, ich rozmiar i charakter, źródła finansowania działalności gospodarczej (kredytowanie działalności przez zagranicznego nabywcę towarów oraz pożyczka udzielona przez wspólnika spółki), wysokość zadeklarowanej kwoty zwrotu (257.161 zł), relatywnie krótki status spółki jako podatnika podatku VAT wykazującego obroty, w ocenie organu zrodziły konieczność sprawdzenia wszystkich aspektów przeprowadzonych przez spółkę operacji gospodarczych. Za niezbędne uznano wystąpienie do administracji podatkowej Słowacji z wnioskiem o udzielenie informacji dotyczących zarówno szczegółów tych transakcji, jak i samego słowackiego kontrahenta, a ponadto wystąpiono do B. Sp. z o.o. w K. (dostawcy towarów) i firmy S. oraz T. w D. (wykonawcy usług transportowych) w celu potwierdzenia prawidłowości i rzetelności transakcji przeprowadzonych przez te podmioty ze spółką.