Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 marca 2018 r., sygn. II FSK 832/16

Podatkowe postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA (del.) Maciej Kurasz (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. [...] S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Po 375/15 w sprawie ze skargi O. [...] S.A. z siedzibą w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 3 grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Po 375/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę O. [...] S.A. w W. (dalej jako "Skarżąca", "Spółka") na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 3 grudnia 2014 r. w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji Burmistrza Miasta i Gminy K. z dnia 30 września 2014 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że postanowieniem z dnia 22 października 2014 r. Burmistrz Miasta i Gminy K. nadał na zasadzie art. 239b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej jako: "O.p.") rygor natychmiastowej wykonalności decyzji z dnia 30 września 2014 r. w sprawie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2009r. W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że w przedmiotowej sprawie zobowiązanie podatkowe przedawnia się z końcem roku 2014, tak więc okres przedawnienia jest krótszy niż trzy miesiące.

3. Na postanowienie organu podatkowego pierwszej instancji nadające rygor natychmiastowej wykonalności Spółka, wniosła zażalenie.

4. Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z dnia 3 grudnia 2014r. utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy wyjaśnił, że nie jest trafiony zarzut polegający na akcentowaniu w zażaleniu braku doręczenia stronie zaskarżonego postanowienia ze wskazaniem nie uwzględnienia przez organ podatkowy pierwszej instancji wniosku Spółki o doręczenie korespondencji w toczącym się postępowaniu podatkowym za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Postanowienie z dnia 22 października 2014 r. zostało doręczone stronie za pośrednictwem operatora pocztowego, albowiem zgodnie z postanowieniem z dnia 30 września 2014 r. Burmistrz Miasta i Gminy K. odmówił stronie doręczania pism drogą elektroniczną informując jednocześnie, iż będą one doręczone metodą tradycyjną, t.j. za pomocą operatora pocztowego. Organ II instancji uznał, że pozbawiony jest podstaw zarzut naruszenia art. 239b § 2 w zw. z art. 210 § 4 O.p. Organ odwoławczy przytoczył treść art. 239b § 1 i § 2, art. 70 § 1 O.p. i wskazał, że termin przedawnienia zobowiązania podatkowego za 2009 r. upłynąłby w dniu 31 grudnia 2014 r., a zatem oczywistym jest to, iż w dniu nadania rygoru natychmiastowej wykonalności był krótszy aniżeli trzy miesiące. SKO podkreśliło również, że przesłanka uprawdopodobnienia, iż zobowiązanie nie zostanie wykonane, sprowadza się do tego, że samo stwierdzenie jednej z wymienionych w art. 239b § 1 O.p. przesłanek pokrywa się niejako z uprawdopodobnieniem, o którym mowa w art. 239b § 2 O.p. SKO wskazało, że stwierdzenie przez organ podatkowy pierwszej instancji krótszego aniżeli trzy miesiące terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego określonego w decyzji z dnia 30 września 2014 r. oznacza jednocześnie to, że zachodzi okoliczność wymieniona w § 2 art. 239b O.p. Odnosząc się do kolejnego zarzutu zażalenia SKO zauważyło, iż przepisów dotyczących wszczęcia postępowania nie stosuje się do postępowania w sprawie nadania decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, co wynika wprost z art. 165 § 5 pkt 3 O.p. Wbrew zarzutom zażalenia, Kolegium nie dopatrzyło się w zaskarżonym postanowieniu takich naruszeń przepisów Ordynacji podatkowej, które mogłyby skutkować uchyleniem zaskarżonego postanowienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00