Wyrok NSA z dnia 2 marca 2018 r., sygn. II FSK 449/16
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędziowie: NSA Jerzy Rypina, WSA del. Małgorzata Bejgerowska (sprawozdawca), Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 3 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1367/15 w sprawie ze skargi W. Sp. z o. o. Spółka Komandytowo - akcyjna w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od W. Sp. z o. o. Spółka Komandytowo - akcyjna w K. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 listopada 2015 r., o sygn. akt I SA/Kr 1367/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę W. Sp. z o. o. Spółka Komandytowo - akcyjna w K. (dalej jako: "spółka", "wnioskodawczyni" lub "strona") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2015 r., [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Sąd pierwszej instancji przedstawił w wyroku następujący stan sprawy:
Z wniosku o interpretację wynika, że spółka powstała w dniu 2 września 2013 r. na skutek przekształcenia ze sp. z o.o. Procentowy udział komplementariusza w zyskach spółki wynosi 0,01 %. W okresie od 2 września do 31 grudnia 2013 r. spółka nie była podatnikiem podatku dochodowego, ale prowadziła księgi rachunkowe w taki sposób, aby mieć możliwość przekazywania rzetelnych informacji jej komplementariuszowi o wysokości dochodu uzyskanego z tytułu posiadanego udziału w zysku. Przed 1 stycznia 2014 r. wnioskodawczyni ujęła w księgach rachunkowych kwoty kosztów, wynikające z faktur dokumentujących zakup usług, co do których przysługiwało jej pełne prawo odliczenia VAT. Wydatki te spełniały przesłanki uznania ich za koszty podatkowe na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 2343 ze zm. - w skrócie: "u.p.d.o.p."). Dla części z tych faktur termin płatności został ustalony na okres krótszy niż 30 dni, natomiast dla części termin ten został ustalony na okres dłuższy. Do dnia 31 grudnia 2013 r. spółka nie dokonała zapłaty niektórych z tych faktur pomimo, że minęło odpowiednio 30 dni od ustanowionego terminu płatności (w przypadku faktur, dla których ustalono termin płatności krótszy niż 30 dni) oraz 90 dni od ujęcia ich w kosztach (w przypadku faktur, dla których ustalono termin płatności dłuższy niż 30 dni). Przy kalkulacji zaliczki na podatek dochodowy z tytułu udziału w zyskach spółki komplementariusz wyłączył z kosztów podatkowych odpowiednią kwotę kosztów (odpowiadającą jego udziałowi w zysku). Wnioskodawczyni dokonała zapłaty należności, wynikających z tych faktur dopiero w 2014 r. - w okresie kiedy stała się już podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.