Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 14 marca 2018 r., sygn. II FSK 667/16

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala, Sędzia WSA (del.) Agnieszka Krawczyk (sprawozdawca), Protokolant Ewelina Wołosiak, po rozpoznaniu w dniu 14 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 listopada 2015 r. sygn. akt I SA/Gl 534/15 w sprawie ze skargi C. sp. z o.o. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od C. sp. z o.o. z siedzibą w G. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 listopada 2015 r. sygn.akt I SA/Gl 534/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę C. sp. z o.o. w G. (dalej: skarżąca) na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2015 r., w której uznał on za nieprawidłowe stanowisko skarżącej co do obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej: u.p.d.o.p.).

Sąd podał, że przedmiotem sporu była kwestia, czy skarżąca będzie zobowiązana do sporządzania dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ust. 1 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2015 r., w związku z dokonywaniem czynności z podmiotami powiązanymi w ramach struktury cash-poolingu. Skarżąca uważała, że obowiązek taki wystąpi tylko w zakresie wynagrodzenia dla spółki V (pool leadera) za usługi zarządzania środkami świadczone na rzecz skarżącej w ramach umowy, o ile roczna kwota wynagrodzenia wypłaconego z tego tytułu przez skarżącą na rzecz V przekroczy 30.000 euro. Obowiązek taki nie wystąpi natomiast względem V oraz pozostałych uczestników struktury, w związku z transferami środków realizowanymi dla potrzeb rozliczeń cash-poolingu przeprowadzanych w ramach funkcjonowania struktury. Mimo że pomiędzy skarżącą a innymi "biernymi" uczestnikami struktury (tj. poza V) występują powiązania w rozumieniu art. 11 ust. 4 i 7 u.p.d.o.p., w ich wzajemnych relacjach w ramach struktury nie będzie możliwe doszukanie się jakiegokolwiek przypadku kupna lub sprzedaży towarów bądź usług (czyli przypadków przeprowadzenia transakcji pomiędzy nimi). Uczestnicy struktury nie świadczą w ramach struktury żadnych usług względem siebie, zatem nie można mówić o żadnych "transakcjach" pomiędzy tymi uczestnikami w związku z realizacją umowy. Podobnie nie można również mówić o "transakcji" w rozumieniu art. 9a ust. 1 ustawy podatkowej w relacji skarżącej (uczestnika) z V w kontekście transferów środków na potrzeby saldowania stanu rachunków bieżących uczestników w ramach cash-poolingu. W tym zakresie V występuje bowiem jedynie w roli agenta rozliczeniowego struktury, a nie jest rzeczywistym beneficjentem realizowanych transferów. Organ interpretacyjny twierdził natomiast, że "transakcja" jest pojęciem o znaczeniu szerszym od wskazanego przez skarżącą we wniosku o wydanie interpretacji. Pojęcie to obejmuje bowiem wszelkiego rodzaju operacje i czynności dokonywane przez podmioty oraz wszelkie świadczenia i przepływy między tymi podmiotami. Pojęcie transakcji dotyczy obrotu dobrami i usługami, nie ogranicza się tylko do sprzedaży bądź kupna towarów lub usług. Mając powyższe na względzie oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny organ wywiódł, że na skarżącej będzie spoczywał obowiązek dokumentacyjny wynikający z art. 9a u.p.d.o.p., jeżeli wartość transakcji między uczestnikami struktury przekroczy w danym roku podatkowym wartości określone w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.p., ponieważ przepływy środków finansowych dokonywane w ramach umowy cash-poolingu stanowią transakcje w rozumieniu art. 9a tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00