Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2018 r., sygn. I FSK 454/16

Podatkowe postępowanie; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Fita, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "S." Sp. z o.o. w O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 3 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Ol 521/15 w sprawie ze skargi "S." Sp. z o.o. w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O.) z dnia 2 lipca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do sierpnia 2012 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "S." Sp. z o.o. w O. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O. kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 3 grudnia 2015 r., sygn. akt I SA/Ol 521/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r., Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę S. Sp. z o.o. (dalej: spółka lub skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. (dalej: organ lub organ odwoławczy) z 2 lipca 2015 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do sierpnia 2012 r.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Decyzją z 8 kwietnia 2015 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w O. (dalej: Naczelnik Urzędu Skarbowego lub organ pierwszej instancji) dokonał rozliczenia spółki z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do sierpnia 2012 r. w sposób odmienny niż przez nią zadeklarowany. Podstawę wydania tej decyzji stanowiły ustalenia postępowania podatkowego, w wyniku którego stwierdzono, że 30 listopada 2011 r. oraz 30 grudnia 2011 r. spółka zawarła z R. Sp. z o.o. (dalej: R.) dwa porozumienia na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), dalej: k.p. W myśl zawartych w tych porozumieniach postanowień, 1 stycznia 2012 r. spółka miała przekazać R. wszystkich swoich dotychczasowych pracowników (zatrudnionych na podstawie umów o pracę oraz umów zlecenia), wymienionych w załącznikach nr 1 do porozumień, na warunkach identycznych, jakie pracownicy ci mieli zapewnione przez spółkę oraz bez szkody dla tych pracowników. W dniu 1 stycznia 2012 r. strony ww. porozumień zawarły dodatkowo umowę o świadczenie usług będących przedmiotem działalności spółki, określonej przez klasyfikację PKD. W ramach tej umowy R. (jako usługodawca) miała oddelegować do realizacji usług na rzecz spółki (usługobiorcy) osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, wyłącznie przejęte od spółki na podstawie wspomnianych zawartych wcześniej porozumień. Przedmiotowa umowa została następnie rozwiązana przez spółkę w trybie natychmiastowym (z dniem 24 lipca 2012 r.) z uwagi na informację, że kontrahent od lutego 2012 r. nie reguluje składek ZUS za przejętych pracowników. Po analizie ustalonego stanu faktycznego i prawnego sprawy Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał, że porozumienia z 30 listopada 2011 r. oraz 1 stycznia 2012 r. były nieważne z mocy prawa. W ocenie organu pierwszej instancji, nie doszło do skutecznego powstania stosunku pracy, czy też do zawarcia umowy zlecenia, ponieważ w rzeczywistości nie doszło do zmiany pracodawcy. Skoro zatem nie doszło do przejęcia pracowników przez R., to tym samym spółka niezasadnie odliczała podatek naliczony z faktur wystawionych przez ten podmiot, dokumentujących wykonanie usług, które miały być świadczone przez przejętych pracowników. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji powołał m. in. art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j.: Dz. U z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.), dalej: ustawa o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00