Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2018 r., sygn. II FSK 3453/15

Wkłady niepieniężne w tym także nieruchomości wnoszone do spółek prawa handlowego podlegają opodatkowaniu VAT, gdyż także w tym przypadku dochodzi do odpłatnego przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA (del.) Alicja Polańska, Protokolant Katarzyna Pawłowska-Mazur, po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 sierpnia 2015 r. sygn. akt I SA/Wr 1072/15 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "P." z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2015 r. nr ILPB3/423-557/14-2/PR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "P." z siedzibą w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1 Wyrokiem z dnia 12 sierpnia 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 1072/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej "P." z siedzibą w W. uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

1.2. Sąd I instancji wskazał, że Spółdzielnia jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości niezabudowanej stanowiącej działkę gruntu we Wrocławiu. W 2007 r. Spółdzielnia postanowiła utworzyć spółkę z o.o., której celem byłoby wybudowanie budynku mieszkalno-usługowego m.in. na wskazanej powyżej działce. Spółdzielnia jest jednym z dwóch udziałowców Spółki. Umowa Spółki przewiduje podwyższanie jej kapitału zakładowego. Spółdzielnia zamierza wnosić do Spółki etapami, w zamian za obejmowane udziały wkłady niepieniężne w postaci udziałów w prawie wieczystego użytkowania wspomnianej działki gruntu. Czynności wnoszenia wkładów niepieniężnych - w tym już dokonana w dniu 7 sierpnia 2014 r. umowa przeniesienia przez Spółdzielnię na rzecz Spółki udziału - podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a Spółdzielnia będzie zobowiązana wystawić z tego tytułu faktury VAT. Wartość nieruchomości wnoszonej przez Spółdzielnię w ramach planowanego i już częściowo realizowanego aportu (wynikająca z wyceny rzeczoznawcy) ustalona została jako wartość netto, do której będzie doliczany należny podatek VAT. Spółdzielnia podkreśliła, że rozliczenie zarówno dokonanego, jak i planowanego aportu, następuje w ten sposób, że wartość nominalna otrzymanych (objętych) przez Spółdzielnię w zamian za aport udziałów w Spółce, będzie odpowiadać wartości netto przedmiotowej nieruchomości wnoszonej przez Spółdzielnię w formie wkładu niepieniężnego, natomiast kwota podatku VAT należnego z tytułu omawianej transakcji, wynikająca z faktury VAT wystawionej przez Spółdzielnię, będzie podlegać odrębnemu rozliczeniu w formie pieniężnej. Wynagrodzenie za wnoszony aport będzie się zatem składało w części z otrzymanych udziałów w kapitale Spółki o wartości nominalnej równej wartości netto aportu, wynikającej z wyceny, a w części ze środków pieniężnych odpowiadających wartości podatku VAT należnego, wykazanego na fakturze aportowej. Przedmiot opisanego aportu nie stanowi przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Na tle przedstawionego stanu faktycznego, strona sformułowała następujące pytanie: czy wartość podatku VAT należnego, wynikająca z faktury VAT, wystawionej przez Spółdzielnię na rzecz Spółki z tytułu wnoszonych aportem udziałów w prawie wieczystego użytkowania opisanej działki gruntu - zarówno w odniesieniu do już dokonanej transakcji z dnia 7 sierpnia 2014 r., jak i w odniesieniu do transakcji planowanych, zapłacona na rzecz Spółdzielni przez Spółkę otrzymującą aport - będzie stanowiła przychód podatkowy dla Spółdzielni? Zdaniem skarżącej w opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 851 ze zm., dalej zwana: "u.p.d.o.p."), zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług, a przyjęcie odmiennego stanowiska naruszałoby zasadę neutralności podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00