Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. I OSK 2892/15
Orzeczenia komisji lekarskich i zaświadczenia wydawane przez lekarza medycyny pracy podlegają odrębnym i kompleksowym uregulowaniom prawnym, które w zakresie zawartych w nich regulacji nie odsyłają do innych aktów prawnych. Są to dwa różne dokumenty o charakterze medycznym, wydawane na podstawie różnych zakresów badań, każdy w innym celu i przez różne jednostki medyczne, działające na podstawie odrębnych przepisów prawa i odrębnych procedur. Brak jest podstaw prawnych do stosowania unormowań określających termin ważności zaświadczenia lekarza medycyny pracy do orzeczeń komisji lekarskich.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) sędzia NSA Elżbieta Kremer sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant asystent sędziego Aleksander Jakubowski po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 25 czerwca 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 437/15 w sprawie ze skargi [...] na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w [...] z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia uposażenia oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 25 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Sz 437/15, po rozpoznaniu skargi [...] (dalej skarżąca) na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w [...] z [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia uposażenia, oddalił skargę.
W wyroku tym Sąd powołał się na następujące ustalenia faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją nr [...] z [...] grudnia 2014 r. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w [...], na podstawie art. 13 ust. 6 pkt 1 oraz 109 ust. 3 w zw. z art. 42 ust. 1 a ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2013 r. poz. 1340 ze zm.), z dniem 12 grudnia 2014 r. zawiesił uposażenie skarżącej pełniącej służbę na stanowisku starszy specjalista wskazując, iż nie przedłożenie przez nią aktualnego orzeczenia lekarskiego z badań profilaktycznych stanowi zawinioną niemożność pełnienia obowiązków służbowych, o której stanowi art. 109 ust. 3 w zw. z art. 42 ust. 1a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej.