Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 lipca 2017 r., sygn. II OSK 96/16

Jak przyjęto w orzecznictwie, wydanie decyzji o umorzeniu postępowania z tego powodu, że nowy wniosek został oparty na tych samych podstawach, wymaga dodatkowo stwierdzenia, iż sytuacja w kraju pochodzenia wnioskodawcy nie zmieniła się.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Beata Ziomek Protokolant sekretarz sądowy Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 25 lipca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. U. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 1301/15 w sprawie ze skargi G. U. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 22 października 2015 r. oddalił skargę G. U. na decyzję Rady do Spraw Uchodźców z dnia [...] marca 2015 r. w przedmiocie umorzenia postępowania.

Zaskarżony wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Pierwszy wniosek o nadanie statusu uchodźcy skarżący wniósł do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców w dniu [...] maja 2013 r. W jego uzasadnieniu wskazywał, że wyjechał z kraju pochodzenia w [...] r., gdyż zabili jego brata oraz brata ciotecznego. Twierdził, że w F. R. nie ma możliwości spokojnego życia i nie chce tam dalej żyć. W [...] r. był zatrzymywany przez Policję, bity i znęcano się nad nim psychicznie i fizycznie. Wskazywał, że czuł się prześladowany w kraju pochodzenia i był poddawany przemocy. Nie wskazał jednak, na czym ta przemoc polegała i nie podał jej przykładów.

W trakcie przesłuchania skarżący zeznał, że powodem wnioskowania o nadanie statusu uchodźcy jest działalność jego krewnych oraz obawa o własne bezpieczeństwo z powodu dwóch zatrzymań w [...] r. Wskazał, że w czasie [...] walczyli jego bracia - A., który został oskarżony o [...] i wyniku amnestii ułaskawiony oraz R. U., który jest inwalidą i mieszka w [...]. Skarżący zeznał, że ludzie [...] zaczęli nachodzić i grozić ludności cywilnej, z tego też powodu zaczęły powstawać małe grupy opozycyjne we wsi. Skarżący pomagał im zapewniając transport i przewożąc broń. Dodatkowo jego wujek, B. U. otrzymał polecenie od przełożonego, aby "coś zrobić z osobami, których nazwiska otrzymał". W dniu [...] r. zginął on w wybuchu samochodu wraz z bratem ciotecznym skarżącego - R. Inny brat cioteczny skarżącego przeżył ten wypadek, ale rok później w niewyjaśnionych okolicznościach zginął od strzału. Skarżący wskazywał, że w kraju pochodzenia padł ofiarą stosowania przemocy fizycznej - bicia, znęcania się i poniżania podczas zatrzymań, które miały miejsce w [...] r. Cudzoziemiec doświadczył wielokrotnych zatrzymań w [...] z powodu swojego nazwiska, kojarzonego z [...]. Na temat zatrzymania w [...] r. wskazywał, że nastąpiło to kiedy wracał do wsi. Zabrano mu dowód i przewieziono do [...]. Przetrzymywany był tam około 4 godzin. Wypytywano go na temat brata A. oraz o broń. Stosowano względem niego tortury: rażenie prądem, sadzano na mokrym krześle i podłączano palce do prądu, po czym został wypuszczony. Do drugiego zatrzymania doszło w [...] w [...] r. Został posądzony o związek z wybuchem, który nastąpił nieopodal jego miejsca przebywania. W bagażniku samochodu został przewieziony w nieznane mu miejsce. Sprawcy zatrzymania przetrzymywali go ok. 2 doby. Podczas zatrzymania skarżący był poddawany torturom psychicznym i fizycznym, nakłaniany był do przyznania się do ww. wybuchu. W latach [...] mieszkał [...], pomagał [...]. Zdarzało się, że gościli tam znani mu z widzenia pracownicy [...] i z tego powodu skarżący zaczął mieć obawy o własne bezpieczeństwo. Skarżący wyjaśnił, że starał się ukryć swoją prawdziwą tożsamość.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00