Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2017 r., sygn. II OSK 2135/15
W postępowaniu administracyjnym zebrany w toku kontroli materiał dowodowy, szczególnie protokół kontroli winien także współtworzyć materiał dowodowy gromadzony w sprawie jak również zostać oceniony w toku postępowania administracyjnego. Fakt, że określona czynność została przeprowadzona poza postępowaniem administracyjnym nie powoduje, że staje się ona później, w jego toku bezwartościowa.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska- Górnikiewicz /spr./ Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant: starszy asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. D. i M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 7 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Ke 299/15 w sprawie ze skargi M. D. i M. W. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, 2. zasądza od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach na rzecz M. D. i M. W. solidarnie kwotę 1500 (słownie: jeden tysiąc pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę M. D. i M. W. na decyzję Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kielcach z dnia [...] lutego 2015 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] listopada 2014 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.
Jak wskazał Sąd pierwszej instancji, w wyniku kontroli przeprowadzonej w dniu 22 grudnia 2013 r. stwierdzono, że na działce nr [...] położonej w S. przy ulicy [...] znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny parterowy z poddaszem mieszkalnym, nad którym jest dach dwuspadowy pokryty gontem bitumicznym wraz z parterową częścią murowaną, nad którą znajduje się taras z zadaszeniem. Nad częścią budynku wykonany jest taras, nad którym znajduje się dach wielospadowy o konstrukcji drewnianej pokryty gontem bitumicznym, dach ma rynny i posiada obróbkę blacharską. Uczestnicząca w kontroli M. D. oświadczyła, że jest właścicielką przedmiotowej nieruchomości i wspólnie z mężem M. W. są inwestorami robót budowlanych wykonywanych przy budynku. Ponadto podała, że jesienią 2012r. nad istniejącym tarasem zostało wykonane między innymi obecnie istniejące zadaszenie. Na ich wykonanie posiada jedynie dwa zgłoszenia dotyczące zamiaru położeniu płytek podłogowych oraz remontu betonowej barierki na tarasie i balustrady tarasowej.