Wyrok NSA z dnia 2 marca 2017 r., sygn. I OSK 1454/16
Uzasadnienie wyroku sądu administracyjnego nie musi polegać na dokładnym przytoczeniu treści uzasadnienia zaskarżonej decyzji. Sąd administracyjny nie jest kolejną instancją odwoławczą w postępowaniu rozpoznawczym a jest sądem powołanym do kontroli legalności działalności administracji publicznej, przejawiającej się m. In. w badaniu legalności decyzji administracyjnych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant starszy asystent sędziego Anna Siwonia-Rybak po rozpoznaniu w dniu 2 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 lutego 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 2251/15 w sprawie ze skargi I. B. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji administracyjnej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 2 lutego 2016 r. (sygn. akt I SA/Wa 2251/15), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę I. B. na decyzję Ministra Skarbu Państwa z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji administracyjnej.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją ostateczną z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...], Wojewoda L. potwierdził: E. M., I. B., A. B. i S. B. prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia przez A.B. zabudowanej nieruchomości o powierzchni [...] ha, położonej w miejscowości O., powiat K. w dawnym województwie poleskim, obecnie na terenie Republiki B.
W motywach tej decyzji organ m. In. wskazał, że wartość nieruchomości, pozostawionej poza obecnymi granicami Państwa Polskiego przez poprzednika prawnego stron postępowania, ustalił na podstawie powierzchni, wynikającej z orzeczenia Państwowego Urzędu Repatriacyjnego (PUR) Oddział we W. z dnia [...] marca 1946 r. nr [...], a z którego treści wynikało, iż A. B. s. A., pozostawił nieruchomość rolną położoną we wsi O., pow. K., woj. p. (obecnie tereny B.) o pow. [...] ha, w tym: grunty orne o pow. [...] ha oraz łąki i pastwiska o pow. [...] ha, zabudowaną: murowanym domem mieszkalnym oraz budynkami gospodarczymi.