Wyrok NSA z dnia 1 marca 2017 r., sygn. I OSK 2407/15
Konstrukcja postępowania w sprawie świadczeń z pomocy społecznej wskazuje, że w postępowaniu tym rodzinny wywiad środowiskowy pełni szczególną rolę. Jest specjalnym dowodem w sprawach z zakresu świadczeń z pomocy społecznej łączącym w sobie elementy oświadczenia strony i oględzin miejsca jej zamieszkania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant st. asystent sędziego Małgorzata Ziniewicz po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Po 1372/14 w sprawie ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] października 2014 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna 1. uchyla zaskarżony wyrok i zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wójta Gminy C. z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile na rzecz skarżącego J. J. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 maja 2015 r., sygn. akt II SA/Po 1372/14, oddalił skargę J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] października 2014 r. w przedmiocie zasiłku dla opiekuna.
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wójt Gminy C. decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., wskazując na przepisy art. 1-7, art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2014 r., poz. 567) odmówił skarżącemu przyznania zasiłku dla opiekuna w związku z opieką nad matką - B. J.. W uzasadnieniu wyjaśnił, że skarżący nie spełnił warunku niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności. Organ wyjaśnił, że w celu potwierdzenia faktu sprawowania przez skarżącego opieki nad swoją matką zwrócił się do Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w C. o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Z otrzymanego kwestionariusza wywiadu środowiskowego wynika, że pracownik socjalny trzykrotnie podejmował próbę uzyskanie niezbędnych informacji. Za każdym razem nie zastał jednak ani skarżącego, ani jego matki. Niemniej, z kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego wynika, że matka skarżącego zamieszkuje wspólnie z wnuczką, dla której stanowi rodzinę zastępczą. Skarżący pracuje natomiast bez umowy od godzin porannych do ok. godz. 18.00. Sytuacja B. J. jest dobrze znana Ośrodkowi, gdyż korzysta ona co miesiąc ze świadczeń z pomocy społecznej samodzielnie składając wniosek oraz potrzebne dokumenty. Podczas przeprowadzania wywiadów środowiskowych nigdy nie zastano skarżącego w mieszkaniu jego matki. B. J. jest przy tym często widziana w C. w trakcie robienia samodzielnie zakupów, przy czym dźwiga ona niejednokrotnie po dwie torby. Mając powyższe na uwadze organ uznał, że nie można przyjąć, iż skarżący sprawuje opiekę nad swoją matką, skoro jest ona samodzielna i osobiście załatwia swoje sprawy.