Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 maja 2015 r., sygn. II SA/Po 1372/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant St. sekretarz sąd. Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2015 r. sprawy ze skargi J. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] października 2014r. Nr [...] w przedmiocie zasiłku dla opiekuna oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., znak [...], Wójt Gminy C. na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r. poz. 267 z późn. zm., dalej: "k.p.a.") oraz ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456 z późn. zm.) odmówił J. J. przyznania zasiłku dla opiekuna w związku z opieką nad matką - B. J.
W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że wnioskiem z dnia [...] czerwca 2014 r. skarżący wystąpił o przyznanie mu omawianego świadczenia pieniężnego. W dniu [...] czerwca 2014 r. organ I instancji zwrócił się do Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w C. o przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w celu potwierdzenia faktu sprawowania przez skarżącego opieki nad swoją matką. Z otrzymanego kwestionariusz wywiadu środowiskowego wynika, że pracownik socjalny podjął trzykrotnie próbę uzyskanie niezbędnych informacji. Za każdym razem nie zastał jednak ani skarżącego, ani jego matki. Niemniej z uzyskanego wywiadu środowiskowego wynika, że matka skarżącego zamieszkuje wspólnie z wnuczką, dla której stanowi rodzinę zastępczą. Skarżący pracuje natomiast bez umowy od godzin porannych do ok. godz. 180.00. Sytuacja B. J. jest dobrze znana organowi I instancji, gdyż korzysta ona co miesiąc ze świadczeń z pomocy społecznej samodzielnie składając wniosek oraz potrzebne dokumenty. Nigdy podczas przeprowadzania wywiadu środowiskowego nie zastano skarżącego w mieszkaniu jego matki. B. J. jest przy tym często widziana w C. w trakcie robienia samodzielnie zakupów, przy czym dźwiga ona niejednokrotnie po dwie torby. Tym samym nie można uznać, że skarżący sprawuje opiekę nad swoją matką, skoro jest ona samodzielna i osobiście załatwia swoje sprawy.