Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2017 r., sygn. I OSK 1036/15
Zasadniczo brak powiązania w skardze kasacyjnej zarzutów naruszenia przepisów regulujących postępowanie przed organami administracji publicznej z naruszeniem przepisów P.p.s.a. czy przepisami prawa materialnego, czyni niezasadnym tak skonstruowany zarzut skargi kasacyjnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) sędzia del. WSA Dorota Jadwiszczok Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. S.A. w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2014 r. sygn. akt II SA/Gl 1018/14 w sprawie ze skargi T. S.A. w Krakowie na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2014 r. Nr [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 grudnia 2014 r., sygn. akt II SA/Gl 1018/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę T. S.A. w Krakowie na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości.
Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Decyzją z dnia [...] Starosta Raciborski, działając na podstawie art. 114 ust. 3 i 4, art. 115 ust. 3, art. 118a ust. 2, art. 124 ust. 1, ust. 2, ust. 4, ust. 7 i art. 124a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j.: Dz.U. 2010 Nr 102, poz. 651 z późn. zm.), dalej ustawa lub u.g.n., po rozpoznaniu wniosku T. S.A. z siedzibą w Krakowie, ograniczył sposób korzystania z nieruchomości gruntowej położonej w Raciborzu, oznaczonej jako działka nr 27 (k.m.13), stanowiącej współwłasność A. i R. małżonków O. poprzez zezwolenie Spółce na założenie i przeprowadzenie przez przedmiotową nieruchomość napowietrznej, dwutorowej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 110 kV (relacji SE Rydułtowy - SE Studzienna - SE Piaskowa), na długości około 100 m, na minimalnej wysokości 14,7 m nad poziomem terenu, w kierunku ze wschodu na zachód, z prawem do posadowienia na niej jednego słupa energetycznego, zgodnie z załącznikiem graficznym. Jednocześnie organ zobowiązał wnioskodawcę do przywrócenia przedmiotowej nieruchomości do stanu poprzedniego niezwłocznie po założeniu i przeprowadzeniu odcinka sieci i wybudowaniu słupa energetycznego, a jeżeli byłoby to niemożliwe albo powodowałoby nadmierne trudności lub koszty, do zapłaty odszkodowania. Wskazał też, że ostateczna decyzja o ograniczeniu sposobu korzystania z przedmiotowej nieruchomości stanowi podstawę do dokonania stosownego wpisu w księdze wieczystej.