Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 2017 r., sygn. I OSK 2965/15
Uzasadnienie wyroku zawiera opis ustaleń poczynionych w sprawie przez organy, natomiast bezzasadne jest żądanie od sądu administracyjnego aby wskazywał, w oparciu o jakie dowody doszedł do przekonania, że strona nie jest zdolna do służby wojskowej, albowiem sądy administracyjne nie orzekają o takiej zdolności. Istotne jest, aby organ orzekający o takiej zdolności podał podstawę swojego stanowiska i aby poczynione ustalenia korelowały z przesłankami zastosowanych przepisów, co podlega ocenie sądu. Uzasadnienie zaskarżonego wyroku dostarcza danych zarówno o tym, na jakiej podstawie faktycznej wydano kwestionowane orzeczenia, jak i zawiera ocenę zebranego w sprawie materiału dowodowego, przez co wyrok poddaje się instancyjnej kontroli.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk, Sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.), Sędzia del. WSA Dorota Apostolidis, Protokolant starszy inspektor sądowy Kamil Wertyński, po rozpoznaniu w dniu 26 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 maja 2015 r. sygn. akt VIII SA/Wa 1240/14 w sprawie ze skargi K. L. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 maja 2015r., sygn. akt VIII SA/Wa 1240/14, po rozpoznaniu sprawy ze skargi K. L. na orzeczenie Centralnej Wojskowej Komisji Lekarskiej z dnia [...] września 2014 r. nr [...] w przedmiocie zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, w pkt 1) oddalił skargę w części dotyczącej zdolności do zawodowej służby wojskowej; w pkt 2) odrzucił skargę w pozostałym zakresie. Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Rejonowa Wojskowa Komisja Lotniczo - Lekarska w Warszawie (dalej jako "organ I instancji" lub "RWKL-L") orzeczeniem nr [...] z dnia [...] maja 2014 r. działając m.in. na podstawie art. 5 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2010 r., Nr 90, poz. 593 z późn. zm.) oraz § 17 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 stycznia 2010 r. w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. z 2010 r., Nr 15, poz. 80 z późn. zm.), rozpoznała u kpr. K. L. schorzenie powodujące niezdolność do służby wojskowej, tj. tętniaka rozwarstwiającego aorty, leczonego operacyjnie (§ 39 pkt 4) oraz schorzenia współistniejące: otyłość nieupośledzającą sprawności ustroju (§ 1 pkt 7), nadciśnienie tętnicze I okresu (§ 39 pkt 1), hypercholesterolemię mieszaną (§ 60 pkt 1), wole obojętne nieznacznych rozmiarów (§ 53 pkt 1) i obustronne upośledzenie słuchu w zakresie tonów wysokich (§ 21 pkt 1). Jednocześnie stwierdzono, że schorzenie pod postacią nadciśnienia tętniczego pozostaje w związku ze służbą wojskową. Badanego uznano za trwale niezdolnego do zawodowej służby wojskowej - kat. N- Zał. Grupa II.