Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 października 2017 r., sygn. I GSK 833/17

Udowodnienie, że wyrób akcyzowy jest niewiadomego pochodzenia (nabyty na podstawie "pustych" faktur wystawionych przez fikcyjny podmiot) uprawnia do twierdzenia, że podatek na wcześniejszym etapie jego sprzedaży nie został ani zadeklarowany, ani określony. W tej sytuacji nie sposób bowiem wykazać, że nieznani kontrahenci uiścili akcyzę na poprzednim etapie obrotu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. Sp.j. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. akt III SA/Gl 2094/15 w sprawie ze skargi P. Sp.j. w P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. Sp.j. w P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach 4050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego; 3. umarza postępowanie w sprawie wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

I GSK 833/17

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 10 stycznia 2017 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie (dalej: Sąd I instancji) oddalił skargę P. spółka jawna w P. (dalej: Skarżąca), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] sierpnia 2015r. (dalej: DIC ), wydanej w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc lipiec 2013r.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:

Podczas kontroli podatkowej przeprowadzonej u Skarżącej ujawniono,

że dokonywała ona obrotu olejem napędowym oraz benzyną bezołowiową 95, bez koncesji na obrót wyrobami energetycznymi. W lipcu 2013 r. Skarżąca nabyła bowiem 70.940 litrów oleju napędowego co do którego nie można było ustalić źródła pochodzenia paliwa. Nie było także możliwe ustalenie, czy od zbywanego przez Skarżącą paliwa wcześniej uiszczono podatek akcyzowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00