Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 września 2017 r., sygn. I GSK 1265/15

Orzekanie o naruszeniu prawa materialnego wymaga bezwzględnie prawidłowego ustalenia stanu faktycznego, które zdaniem Sądu pierwszej instancji zostało uznane za wadliwe. Zatem przedwczesne orzekanie o normie prawa materialnego należy zakwalifikować jako naruszenie prawa procesowego, mogące mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Barbara Mleczko-Jabłońska Protokolant asystent sędziego Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 15 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Toruniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 893/14 w sprawie ze skargi A. S.A. w Bełchatowie na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia 17 czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od A. S.A. w Bełchatowie na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy 15396 (piętnaście tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt sześć) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 10 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 893/14, uchylił zaskarżoną przez A. S.A. z siedzibą w Bydgoszczy (...) (skarżąca), decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z 17 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń 2006 r. oraz określił, że zaskarżona decyzja nie może zostać wykonana w całości.

Z uzasadnienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia:

Wnioskiem z 12 lutego 2009 r. skarżąca wystąpiła do Naczelnika Urzędu Celnego w Bydgoszczy o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń 2006 r. wskazując, że przepisy ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, ze zm., dalej: u.p.a.) określające obowiązek podatkowy w akcyzie z tytułu dostawy energii elektrycznej są niezgodne z Dyrektywą Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz. U. UE L z 31 października 2003 r.; dalej: Dyrektywa energetyczna).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00