Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 lutego 2015 r., sygn. I SA/Bd 893/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Izabela Najda-Ossowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Leszek Kleczkowski Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Protokolant Asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 stycznia 2015 r. sprawy ze skargi [...] S.A. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń 2006 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w Toruniu na rzecz [...] S.A. w B. kwotę [...] ([...]) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

1. Decyzją z [...]r. Naczelnik Urzędu Celnego w B. odmówił skarżącej stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń 2006r. w kwocie 1.639.131 zł oraz jej zwrotu wraz z oprocentowaniem. Po rozpatrzeniu odwołania, Dyrektor Izby Celnej w T. decyzją z [...] r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

2. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że [...]r., do Urzędu Celnego w B. wpłynął wniosek P. Z. E. B. S.A. z siedzibą w B. (poprzednika prawnego skarżącej P. G. I E. K. S.A. z siedzibą w B., dalej skarżąca ) o stwierdzenie nadpłaty podatku akcyzowego za styczeń 2006r, w którym skarżąca wskazała, że przepisy ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, ze zm., dalej jako u.p.a.) określające, że obowiązek podatkowy w akcyzie powstaje w przypadku energii elektrycznej w momencie jej wydania, są niezgodne z Dyrektywą Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej (Dz.U.UE L z dnia 31 października 2003r., dalej Dyrektywa energetyczna) zgodnie z którą podatek akcyzowy od energii elektrycznej staje się wymagalny dopiero w momencie dostawy energii przez dystrybutora lub redystrybutora odbiorcy końcowemu. W konsekwencji skarżąca nie była zobowiązana do zapłaty akcyzy od dostaw energii elektrycznej zrealizowanych na rzecz dystrybutorów, akcyza zapłacona z tytułu takich dostaw energii jako nienależna, zgodnie z art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm. dalej O.p.), stanowi nadpłatę i podlega zwrotowi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00