Wyrok NSA z dnia 30 marca 2017 r., sygn. I GSK 741/15
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant starszy asystent sędziego Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 30 marca 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Spółki z o.o. w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Po 526/14 w sprawie ze skargi A Spółki z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A Spółki z o.o. w R. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Po 526/14 oddalił skargę A Sp. z o.o. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia [...] lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w Pile określił stronie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za listopad 2010 r. w wysokości 18.306 zł.
Podczas kontroli podatkowej przeprowadzonej w A Sp. z o.o. za okres od
1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. ustalono, że jedno z oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego złożone zostało po dniu wystawienia faktury potwierdzającej sprzedaż (protokół z dnia [...] kwietnia 2013 r., nr [...]).
W ocenie organu zebrany w sprawie materiał dowodowy wykluczył, aby strona otrzymała przed dokonaniem sprzedaży oświadczenie o przeznaczeniu oleju opałowego. Według organu zostało ono złożone i podpisane przez nabywcę 7 dni później, aniżeli dzień dokonania czynności sprzedaży, potwierdzony wystawieniem faktury sprzedaży. W danym przypadku nie został spełniony wymóg zawarty w przepisie art. 89 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm., dalej: u.p.a.). Podatnik nie dysponował bowiem na dzień sprzedaży oleju opałowego, która to sprzedaż wyrobu została potwierdzona fakturą w tym samym dniu, stosownym oświadczeniem. Tym samym sprzedaż oleju opałowego w tym przypadku odbyła się bez zachowania warunków uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki akcyzy (art. 8 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 89 ust. 16 u.p.a.). Podatnik nie mógł zatem, w ocenie organu, zastosować obniżonej stawki akcyzy.