Wyrok NSA z dnia 17 maja 2017 r., sygn. II GSK 2576/15
Działalność gospodarcza
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Irena Wiszniewska-Białecka (spr.) Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 11 maja 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 119/15 w sprawie ze skargi Stowarzyszenia A na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] w przedmiocie prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach; 2. zasądza od Stowarzyszenia A na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Wyrokiem z 11 maja 2015 r. (sygn. akt III SA/Gl 119/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę stowarzyszenia A (skarżąca), uchylając zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach (SKO) z [...] listopada 2014 r. w przedmiocie zakazu powadzenia działalności gospodarczej oraz wykreślenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców. Ponadto WSA stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku, a także zasądził od SKO na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
Decyzją z [...] sierpnia 2014 r. Prezydent Miasta Gliwice (organ I instancji) zakazał skarżącej prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie ośrodka szkolenia kierowców i skreślił ją z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców w zakresie ośrodka "[...] Ośrodek Szkolenia Kierowców w Gliwicach". Organ I instancji ustalił, że w okresie od 15 lutego do 10 marca 2013 r. organizowane przez skarżącą zajęcia z części teoretycznej szkolenia kandydatów na kierowców kat. C+E dotyczące zasad postępowania w razie uczestnictwa w wypadku drogowym oraz zasad udzielania pomocy ofiarom wypadku były prowadzone przez osobę, która nie posiadała kwalifikacji, o jakich mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 757 ze zm.). Z uwagi na to organ I instancji uznał, że skarżąca wielokrotnie prowadziła szkolenia w sposób niezgodny z warunkami prowadzenia zajęć określonymi w art. 26 ust. 5 pkt 3 w zw. z art. 23 ust. 2 pkt 3 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 600 ze zm.), co z kolei stanowi rażące naruszenie warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców w rozumieniu art. 45 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami. Stwierdzenie rażącego naruszenia warunków wykonywania działalności skutkowało wydaniem w stosunku do skarżącej zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie ośrodka szkolenia kierowców i wykreśleniem jej z prowadzonego przez organ I instancji rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców - w zakresie określonego ośrodka szkolenia kierowców w Gliwicach.