Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2017 r., sygn. I GSK 1263/16

Między uchybieniem procesowym, a wydanym w sprawie wyrokiem podlegającym zaskarżeniu musi istnieć związek przyczynowy wskazujący na potencjalną możliwość innego wyniku postępowania sądowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek (spr.) Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant starszy asystent sędziego Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/ Kr 463/16 w sprawie ze skarg R. P. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...], z dnia [...] grudnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. odstępuje od zasądzenia od R. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Kr 463/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skarg R. P. (dalej; skarżący), na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Krakowie, z dnia 5 grudnia 2012 r. Nr [...], oraz z dnia 6 grudnia 2012 r. [...],[...],[...],[...],[...],[...], w przedmiocie podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów oddalił skargi. Z uzasadnienia wyroku Sądu I instancji wynika, że przyjął on za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Powołanymi wyżej decyzjami Naczelnik Urzędu Celnego w N. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia wyprodukowanych w 2008 r. samochodów osobowych marki: Land Rover Range Rover Sport nr nadwozia [...], Volkswagen Touareg nr nadwozia [...], Chrysler Grand Voyager nr nadwozia [...], Honda CRV nr nadwozia [...], Honda CRV nr nadwozia [...], Volkswagen Multivan Highline nr nadwozia [...] oraz samochodu osobowego marki Audi A6 Allroad nr nadwozia [...] wyprodukowanego w 2007 r. W ocenie organu I instancji ww. samochody traktowane przez skarżącego, jako ciężarowe (zaliczone do pozycji CN 8704) i niepodlegające opodatkowaniu akcyzą, w rzeczywistości były samochodami przeznaczonymi zasadniczo do przewozu osób (zaliczonymi do pozycji 8703 CN) i jako takie podlegały opodatkowaniu na podstawie art. 4 ust.1 pkt 5 oraz art. 80 ust.1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00