Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2017 r., sygn. I GSK 1371/16

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A S.A. z siedzibą w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 13 września 2016 r. o sygn. akt III SA/Rz 589/16 w sprawie ze skargi A S.A. z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 13 września 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 589/16 oddalił skargę A S.A. w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Skarżąca wniosła skargę kasacyjną od powyższego wyroku, zaskarżając go w całości, domagając się jego uchylenia w całości oraz zasądzenia kosztów postępowania według norm przepisanych.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzuciła:

1. naruszenie przepisów prawa materialnego przez niewłaściwe stosowanie i błędną interpretację, tj.:

a) art. 27 ust. 1 d) dyrektywy 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (dalej dyrektywa 92/83/EWG) poprzez jego niezastosowanie, gdy powinien zostać bezpośrednio użyty w przedmiotowej sprawie, sygn. akt. I SA/Rz 589/16 z uwagi na fakt, iż przewidując obowiązek wprowadzenia zwolnień od podatku akcyzowego co do określonych produktów jest jasny, precyzyjny i bezwarunkowy w związku z czym należy uwzględniać jego treść oraz poprzez błędne przyjęcie, że nie zachodzi okoliczność dokonania w nieprawidłowy sposób implementacji do krajowego porządku prawnego przepisów unijnych przy wskazaniu, że przypadki wyznaczone przez polskiego ustawodawcę, których zaistnienie umożliwia korzystanie ze zwolnienia podatkowego nie obejmują towarów importowanych (potwierdził to w zaskarżanym wyroku - str. 10 uzasadnienia - WSA w Rzeszowie) co skutkuje sprzecznością regulacji krajowych z prawem wspólnotowym;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00