Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2017 r., sygn. I GSK 1122/16

Z utrwalonego już orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego wynika, że na drodze podnoszenia zarzutów dotyczących naruszenia prawa materialnego nie można podważać wadliwości w zakresie ustalania stanu faktycznego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra (spr.) Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. NSA Anna Apollo Protokolant Anna Fyda - Kawula po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T.S. - E. T.S., M.S. s.c. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 21 czerwca 2016 r. sygn. akt I SA/Rz 377/16 w sprawie ze skargi T.S. - E. T.S., M.S. s.c. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza solidarnie od M.S. i T.S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 21 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Rz 377/16 oddalił skargę T.S. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Naczelnik Urzędu Celnego w R. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe w sprawie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego przez E. s.c. samochodu osobowego marki VOLVO XC 90 nr nadwozia [x] zakupionego na terenie Niemiec od A. GmbH z siedzibą w Berlinie. W toku prowadzonego postępowania podatkowego organ I instancji uzyskał od Autoryzowanego Dealera Volvo informację o konfiguracji, w jakiej sporny pojazd został wyprodukowany. Z informacji tej wynika m.in., że pojazd marki VOLVO XC 90, nr nadwozia [x] został wyprodukowany w wersji 5-drzwiowej z możliwością przewozu 5 osób. Pojazd wyposażony był m.in. w automatyczną skrzynię biegów, komputer pokładowy, tempomat, centralny zamek, elektrycznie otwierane szyby, podgrzewane elektrycznie lusterka, elektryczną blokadę rodzicielską, podgrzewane siedzenia. Dodatkowo również w toku prowadzonego postępowania podatkowego organ I instancji pozyskał dokumenty z Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta R. związane z rejestracją spornego pojazdu. Po dokonaniu analizy zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organ podatkowy stwierdził, że pojazd ten jest samochodem przeznaczonym zasadniczo do przewozu osób i tym samym należało zaklasyfikować go do pozycji 8703 CN. W związku z tym decyzją z dnia [...] lipca 2015 r. określił stronie skarżącej zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego ww. samochodu osobowego marki VOLVO XC 90, w wysokości 25 462,00 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00