Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. II FSK 2217/15
Podstawową cechą nieodpłatnego świadczenia jest to, że otrzymujący przysporzenie nie jest zobowiązany do jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego. Aby dane świadczenie mogło być uznane za świadczenie nieodpłatne, konieczne jest, by polegało ono wyłącznie na jednostronnym przysporzeniu po stronie podmiotu, który świadczenie to uzyskał.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie: NSA Bogdan Lubiński, WSA del. Bogusław Wolas (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów (obecnie: Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Po 802/14 w sprawie ze skargi "A[...]" S.A. z siedzibą w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 maja 2014 r. nr ILPB3/423-107/14-2/PR w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 12 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 802/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez Spółkę A[...] interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 21 maja 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Przedstawiając stan sprawy, WSA w Poznaniu podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że jest firmą działającą w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. W ramach prowadzonej działalności Spółka zajmuje się uzdatnianiem i dostarczaniem zimnej wody, odbiorem i oczyszczaniem ścieków, a także świadczeniem usług z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. W związku z prowadzeniem inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej oraz korzystaniem z tej infrastruktury (w tym konserwacja, naprawy, modernizacja, rozbudowa), grunty będące własnością innych podmiotów obciążane są na rzecz wnioskodawczyni służebnością przesyłu, o której mowa w art. 3051 Kodeksu cywilnego. Urządzenia służące do odprowadzania ścieków czy doprowadzania wody stanowią urządzenia w rozumieniu art. 49 § 1 k.c. i są własnością przedsiębiorcy - wnioskodawczyni, choć wbudowywane są lub zlokalizowane na gruntach, będących własnością podmiotów trzecich. W związku z tym, że infrastruktura jest częścią składową sieci wodociągowej będącej własnością Spółki, ale budowana lub zlokalizowana jest na gruntach innych podmiotów, konieczne jest uregulowanie wzajemnych stosunków obu podmiotów. W tym celu ustanawia się służebność przesyłu, która polega na uzyskaniu prawa do wybudowania urządzeń wodociągowych na gruncie niebędącym własnością Spółki, pozostawieniu ich w danym miejscu oraz prawa do uzyskania dostępu do tych urządzeń w celu ich eksploatowania. Zdarza się, że ustanowienie służebności przesyłu następuje nieodpłatnie. Spółka z tytułu ustanowienia na jej rzecz nieodpłatnej służebności przesyłu dotychczas ustalała przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń i opodatkowywała go podatkiem od osób prawnych. W związku z aktualnym stanowiskiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Spółka zamierza skorygować swoje rozliczenia, czyli pomniejszyć przychód, który deklarowała z tytułu ustanowionych na jej rzecz nieodpłatnych służebności przesyłu, a także nie ujmować w przychodach takich zdarzeń w przyszłości.