Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 1374/15

Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. sp. z o. o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1530/14 w sprawie ze skargi E. sp. z o. o. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (obecnie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej) z dnia 20 sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od E. sp. z o. o. z siedzibą w G. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 39 i 46-60 akt)

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 marca 2015 r., sygn. akt III SA/Gl 1530/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę "E." sp. z o.o. w G. (dalej: skarżąca lub spółka) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ podatkowy) z dnia 20 sierpnia 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Z uzasadnienia powyższego wyroku wynika, że wniosek o wydanie interpretacji dotyczył okresu rozliczeniowego, w którym powinien być skorygowany podatek należny in minus, jeśli powodem korekty było omyłkowe uznanie, że zwolnione od VAT-u usługi podlegały opodatkowaniu tym podatkiem.

Skarżąca w uzasadnieniu wniosku o wydanie interpretacji wskazała, że w latach 2009-2012 świadczyła usługi szkoleniowe na rzecz publicznej uczelni wyższej. Szkolenia realizowane były w ramach prowadzonego przez uczelnię projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego; uczelni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur stwierdzających nabycie towarów i usług służących do realizacji wskazanego projektu. Usługi świadczone przez spółkę obiektywnie podlegały zwolnieniu z VAT-u, co zostało potwierdzone indywidualną interpretacją z dnia 7 grudnia 2012 r. Przed uzyskaniem interpretacji - w latach 2011-2012 - w związku z nowelizacją przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej: u.p.t.u.) i niejednolitym stanowiskiem organów podatkowych w zakresie opodatkowania usług świadczonych przez spółkę, z ostrożności wystawiała ona faktury z wykazanym w nich podatkiem należnym w stawce 23%, deklarując i wpłacając ten podatek. Po otrzymaniu interpretacji z dnia 7 grudnia 2012 r., spółka w 2013 r. wystawiła faktury korygujące w odniesieniu do świadczonych na rzecz uczelni usług. Korekty polegały na wykazaniu stawki ZW w miejsce stawki podstawowej podatku. Kwoty brutto nie uległy zmianie, natomiast podstawa opodatkowania (obrót) uległ zwiększeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00