Wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2013 r., sygn. I FSK 426/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 25 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Miasta K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 22 listopada 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 594/11 w sprawie ze skargi Miasta K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Miasta K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 240 zł (słownie: dwieście czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 listopada 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 594/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Miasta K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że przedmiotem interpretacji było opodatkowanie podatkiem od towarów i usług wywłaszczenia nieruchomości za odszkodowaniem. Pytania wnioskodawcy dotyczyły z jednej strony tego, co stanowi w takim przypadku podstawę opodatkowania (kwota odszkodowania ustalona w ostatecznej decyzji Wojewody, czy kwota odszkodowania pomniejszona o podatek VAT), z drugiej strony tego, kiedy należy w tej sytuacji wystawić fakturę VAT. Stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości należy powiększyć o wartość VAT, a fakturę należy wystawić w powiązaniu z terminem powstania obowiązku podatkowego, czyli w dacie wpływu odszkodowania netto na konto bankowe wierzyciela, zostało uznane przez organ za nieprawidłowe.
1.3. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę, nie podzielając przede wszystkim poglądu strony co do naruszenia art. 7 ust. 1 pkt 1 i art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u.") przez uznanie, że kwota wypłaconego odszkodowania z tytułu wywłaszczenia stanowi kwotę brutto (tj. zawiera podatek od towarów i usług).